Jaké máte zkušenosti s rozdílným vzděláním partnerů?

Jak velkou roli hraje vzdělání při výběru partnera? Dohaduji se s kolegyní, která tvrdí, že vysokoškolák by si nikdy nevybral k sobě vyučeného, který se sice živí profesí středoškoláka, ale vzdělání je nižší. Co si o tom myslíte?

Nejlepší odpověď
tom004

Kolegyni vynechám,ale znám dost vysokoškolsky vzdělaných hlupáků,mimo jiné se stačí se podívat na naše „mocné“, a vyučených skvělých lidí. Samozřejmě,že to platí i naopak. A,jakého si kdo vybere partnera,není zdaleka jen otázka vzdělání.

Další odpovědi
iq

No tak abych také přispěl svou odpovědí.Já osobně pracuji jako zlatník,ale mám základní vzdělání.Většina mých partnerek byly vysokoškolačky.To co píše Lenjicka např.v mém případě pravda není.Inteligence a vzdělání přeci není přímo úměrné.To,že mám všeobecný přehled,ještě neznamená,že to potřebuji k práci.Spíš se domnívám, pokud někdo hledá partnera vysokoškolsky vzdělaného,bere toto vzdělání jako prestiž,nikoli,že by přímo hledal inteligenci.Pokud je totiž sám inteligentní,musí vědět,že vzdělání je něco odlišného.Mezi svými partnerkami jsem absolutně nezaznamenal rozdíly podle vzdělání:-)
a ještě poznámku k tomu černochovi.Já jsem poloviční žid a přítelkyně muslimka,vyso­koškolsky vzdělaná,no nevím,ale klape to ok:-):-) a myslím,že větší rozdílnost se bude jen těžko hledat

hanulka11

Myslím, že to není pravda.Vlastně to vím !!!! Ani dnes už nehraje roli jaké má kdo povolání .....city a láska jsou silnější. Mnohdy je muž doma s dětmi a rád, protože žena vydělá víc peněz .

ReHu

Musím s Lenjičkou více než nesouhlasit. Napsala samozřejmě několik pravd a faktů, ovšem velmi mnoho záleží na přirozené inteligenci, které se naučit nelze.
Znám několik lidí, kteří z různých důvodů na VŠ studovat nemohli.
Jeden známý je „pouze vyučen“. Jeho manželka je Mgr. Jsou spolu již hodně let, když spolu mluvíme, vidím, že si stále mají co říct, mají společné zájmy a také se dále vzdělávají. A nemyslím tím pouze akademické vzdělávání. Nyní je k mání spousty kurzů, knih, seminářů atd. Stačí jen chtít. Finančně jsou více než dobře zajištěni a školní vzdělání jim k tomu nepomohlo.
Je ale jasné, že pokud někdo stěží proleze ZŠ, nebude se chtít dále sám vzdělávat ani mít všeobecný přehled a znalosti a jen těžko se seznámí s protějškem, který má zcela jiné zájmy a tudíž i třeba VŠ.

quentos

Tvrzení kolegyně je každopádně blbost. I když to může tak být, že VŠ vzdělaní -pouze- upřednostňují partnera se stejným stupněm vzdělání, tak je to proto, že vysokoškolák si s vyučeným málokdy „pokecá“, natož aby žili vedle sebe.

Hlada

Myslím, že hraje důležitou roli, ale s tvrzením, že by si nikdy nevybral bych nesouhlasil. V partnerství je více faktorů, které lidi dávají dohromady. Je důležité, aby oba uznávali pokud možno stejné hodnoty a jejich stejné pořadí. Obecně se shodnou lépe ti, pro které je vzdělání na stejné příčce žebříčku životních hodnot. Striktní pravidlo bych z toho ale nedělal. Existují nepochybně různé kombinace k vzájemné spokojenosti.
Doplňuji:
Lenjička to napsala velice kategoricky. S připuštěním, že na všech úrovních vzdělání existují výjimky s ní ale souhlasím.

óčkařka

Za kolegyni bych dodala, že neříkala jen VŠ, ale konkrétně lékaři, dále neříkala že to tak platí vždy, ale že to tak platí většinou. A navíc měla na mysli vztah ženy lékařky a muže vyučeného. Obráceně si myslím, že je to menší problém, že ženy nejsou tak ješitné a nevadí jim více vzdělaný muž a muži nevadí méně vzdělaná žena, když není hloupá, jen méně vzdělaná.

PS: Ano, rozsekneme to, najdi svému tátovi doktorku, aby ti mohla dělat vyšetření na všechny tvoje nemoci, který si denně objevuješ 🙂

anonym

Myslim , ze to je jen na lidech. Dnes nehraje roli ani barva pleti , ani narodnost … vzdelani , vzdalenost … nevim co jeste… rozvadi se i kdyz jsou oba vysokoskolaci , stredoskolaci , vyuceni i se zakl. vzdelanim. -iv-

Lenjička

Je pravda, že toto tvrzení zní povrchně. Ale ačkoli se to nezdá, je to závažný problém.
Vztah, který má dlouho vydržet, závisí na tom ,jeslit si ti lidé mají o čem povídat, jestli společně dokáží diskutovat problémy různých témat, jestli mají podobný názor na život, jestli mají podobné zkušenosti a jestli jsou stejně samostatní…
Člověk z VŠ má všeobecný přehled, dokáže komunikovat na úrovni, čte literaturu faktu, žijí celý život v „lepší společnosti“ (na VŠ se dostávají chytří lidé, většinou bohatí), většinu života je vysokoškolák podporován rodinou.
Vyučený člověk má přehled ve svém oboru, ostatní věci nepotřebuje znát, protože je nepotřebuje an práci. Většinou komunikuje jednoduše, žádné složité věty, žádné spisovnosti. Kouká se na stupidní seriály. Jeho okolí tvoří žáci jeho obory, ochlastové z hospody. Ve škole jde o to, že proleze. Rodina bývá podobná, a po škole vyšle vyučeného, aby si našel práci a bydlení.

Je to jako když si muslim vezme černocha z poště. Ti lidé jsou prostě jiní, protože prostředí tvoří to, co jsme.