Mirdas

Jaké máte zkušenosti s pronájmutím bytu ?

Co u podnájemníka zohledňovat.
Jaké má majitel povinosti.
Jaké podnájemník.
Na co si dát pozor.
Zda a kde to hlásit jako přivýdělek.
Co vše ve smlouvě uvést.
Jaký pronájem uvést ( v % oproti placenému ).
A vůbec jaké máte zkušenosti, dobré a nebo ty špatné ?
Doplňuji:

Omlouvám se za nejasnost.
U uvedení pronájmu jsem měl na myslel částku kterou mám požadovat po podnájemníkovi s ohledem kterou částku platím sám.
Pročítat kvanta paragrafů, odkazu a podobně je pro mne spíše utrpení a tak se předem jen ptám, než se definitívně rozhodnu.
_

Nejlepší odpověď
cukrar

Co u podnájemníka zohledňovat. Nevím co tím myslíte.
Jaké má majitel povinosti. To určuje zákon a smlouva, obecně klidný a nerušený podnájem
Jaké podnájemník. To určuje smlouva, chcete zde citovat nekolik stran smlouvy?

Na co si dát pozor. Záleží kdo a na koho.
Zda a kde to hlásit jako přivýdělek. Ano, musíte na daňovou správu.

Co vše ve smlouvě uvést. Vše co je třeba , internet je plný vzor smluv po roce 2014.
Jaký pronájem uvést ( v % oproti placenému ). Naprosto stejnou částku, nebo chcete podvádět?

A vůbec jaké máte zkušenosti, dobré a nebo ty špatné ? S desítky nájemníku jen malinko špatných… Je to různé, od neplacení po hluk, odebrání plynoměrů a elekroměrů…a podobně.
Tak jiko jsme průměrní lidé, jsou průměrní nájemníci.

Doplňuji:
Po doplnění se nějak ztrácím, vy chcete pronajmou byt, nebo podnájemníka do bytu, který máte pronajatý?

Další odpovědi
da ny

V zásadě jsou asi 3 možnosti:

  • pronájem bez smlouvy. Nedoporučuji, nevýhodné pro obě strany, jediná výhoda pro Vás je, že nic nedaníte, dokud Vás někdo neudá 😉 (já bych si takový byt nepronajala).
    • smlouvu si vyhotovíte podle vzoru (internet) sám, nebo s pomocí odborníka.
  • pronajmete byt prostřednictvím RK, která vše zařídí. Bere obvykle 1 měsíční nájem, jako poplatek za službu (měl by hradit pronajímatel, v praxi jsou možné obě varianty (Vy nebo nájemník).

Obvykle bývá požadována kauce, též ve výši 1 nájmu. i více…
Seriozní pronajímatel poskytuje roční vyúčtování služeb (odpad, vodnéxstočné, TUV, zálohy energií atp.).
Samozřejmě, že po odečtení nákladů se příjem daní (pokud přesahuje 6 000 Kč/rok).
Cenu = zisk, určuje poptávka bytů, lokalita ve městě (turisté, studenti apod.), koupěschopnost s ohledem na pracovní příležitosti v místě. Z bytů menších rozměrů, po kterých je nejvyšší poptávka bývá větší zisk. Větší byt se může s neúměrným navýšením hůře pronajímat.
Také záleží na tom, zda chce pronajímatel byt hlavně „udržet“ bez placení z vlastní kapsy se seriózním nájemníkem. Nebo se stane hlavně předmětem vedlejšího příjmu.
Je třeba si ohlídat kolik osob bude v bytě bydlet – ve smlouvě. Tomu přizpůsobit zálohy na spotřebu vody, energií,odpad atp. Zabrání se tak případným vysokým nedoplatkům.
Doplňuji:
http://www.me­sec.cz/clanky/ri­zika-pronajimani-bytu/
http://www.sle­vonemo.cz/novin­ky-na-realitnim-trhu/pet-chyb-pri-pronajimani-bytu/
Známá má pronajatý byt 1+1 v Č. Budějovicích (u JU) pro 1 osobu za 5200/měs, plus složby 1574 Kč/měs. přez RK, byt je družstevní, nikoliv v OV, nevybavený nábytkem (až na šatní skříň v pokoji). Pro jednoho je to na placení až dost… Podobné byty jsou pronajímány v dané lpkalitě ve výši plus mínus 500 Kč.
2 osoby ve stejně velkém bytě a lokalitě platí cca 7000 za vše ( každý 3 500).