dust8

Jaké máte pokud možno dlouhodobé zkušenosti s SSD disky? Nějaké problémy?

Odpovědi
aliendrone

Jo, můj první už je po smrti. :) Zašel na uživatelovu blbost a neznalost. Doporučuji dlouhodobě nepřekračovat (nezaplnit) jeho celkovou kapacitu více jak z cca 80% (zvláště u TLC či QLC s malou kapacitou), především pokud je disk užíván jako systémový!

dubraro

128GB SSD disk provozován v notebooku Lenovo W510 od roku 2010 bez vady do roku 2017, pak vyměněn za větší Samsung 500GB a ten jede dodnes. Původní 128GB disk dodnes používán s redukcí na USB jako velký flash disk.
Další Samsung 500GB v provozu od roku 2017 také bez chyby.

jáára

Asi už umřel po cca 6ti letech. Intel 335

anonym

kupodivu mi stále slouží i ten úplně první co jsem kdy pořizoval, tehdy to byl nějaký 60GB intel , dnes už je samozřejmě jeho kapacita tak mizerná že už ho používám jen vyjímečně jako alternativu když nemám volnou USB flashku podobné kapacity. Nicméně SSD jako systémový disk mám ve všech PC od různých výrobců (kingston, samsung, wd, ..) a slouží všechny velmi dobře. Že jsou výrazně rychlejší než rotující HDD asi nemá smysl zdůrazňovat, ale kupodivu i jejich životnost je velmi dobrá. Snad je to ale tím že vždy používám souborový systém který je pro SSD optimalizován, tedy systém BTRFS, kterému nevadí ani to co zmiňuje alien, tzn. dlouhodobě obsazená většinová kapacita úložiště – tento systém si s tím umí poradit a v idle módu provede přesun větších bloků dat, která se dlouho nepřesouvala aby tím zbytku disku ulehčil od početných zápisů, v rámci tohoto souborového systému se to děje automaticky, uživatel se o to nemusí starat.