korunni

jaké mám práva jako zletilá studentka u svych rodiču, u kterych bydlim?

Zajimalo by me, jake jsou me prava, kdyz jsem 18ti leta studentka bydlici u svych rodicu. Jako zletila uz nemam povinnost je poslouchat, ne? Porad mi. eco prikazujou, zakazujou, zakazujou mi stykat se s pritelem a to tak ze me doma fusi neustalymi uklidy a podobne veci. Vsude kam jedou me tahaji s sebou jako male decko, mam snad pravo proste se rozhodovat za sebe jestli s nema nekam pojedu nebo nepojedu, ne? Nemam povinnost jim rikat o kazdem svem kroku kde se zrovna nachazim, nemam povinnost se jich ptat jestli muzu jet za pritelem na vikend a podobne… Nemam pravdu? ☹

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud jsi studentka a bydlíš u rodičů a stravuješ se tam, tak samozřejmě poslouchat nemusíš nic. Pokud však nechceš poslouchat, bydli sama, stravuj se sama a oblékej se sama, samozřejmě že ale za své. Potom nebude žádný problém.

Další odpovědi
ReHu

Pokud u rodičů bydlíš, stravuješ se u nich, doma ti perou, atd., mají práva hlavně tvi rodiče.
Pokud nejste schopni se domluvit, máš právo se odstěhovat a postarat se o sebe za své peníze.

suaeda

Samozřejmě, že starší mají jiné názory, než ti mladší, ale pokud chcete být samostatná a rozhodovat si vše sama, tak by jste musela bydlet jinde než u rodičů. Další otázkou je, zda přispíváte rodičům na společné bydlení. Ano sice jste studentkou, ale jak já, tak mé děti jsme si přivydělávali při studiu na brigádách a menší i když symbolická část se přispívala.
Samostatnost neznamená jen dělat si co já chci, ale také zodpovědnost a povinnost.

setapouch

Mas pravo osamostanit se odstehovanim se. Mas pravo nastudovat si sva prava a povinnosti v obcanskem zakoniku a v asi dvaceti dalsich predpisech.

Mas pravo si o tom s rodici promluvit. A nezapomen, ze i oni maji prava.

Alesh

  1. jaká mám práva – to právo, ta práva
  2. 18letá studentka
  3. to je jednoduchý, prostě to je určitá setrvačnost, takto byli zvyklí tě rovnat jako malou a jsi pro ně de facto furt ta jejich malá holčička. Máš asi dvě hlavní možnosti: 1) udělat si lokty, čili si postupně prosazovat svojí, 2) pořídit si bydlení a tradá pryč.

Hlada

Nemáš pravdu. ☹

ivzez

Máte právo si život zařídit podle svého.

Přejděte na večerní nebo dálkové studium, najděte si práci
a odstěhujete se od rodičů. Pak si můžete dělat vše podle svých představ.

Chcete-li ale dále využívat bydlení u rodičů včetně „servisu“
a nechat se jimi živit, budete se muset přizpůsobit jejich pravidlům.

________

Poznámka:

S přístupem, který prezentujete v otázce,
neuspějete nikde: ve škole, v práci ani v životě.

Dochy

S dospíváním se samozřejmě mění ochota nechat si něco nařizovat. Podle zákona samozřejmě máte plná práva rozhodovat o sobě sama. Morálně ale platí: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Fakticky budete mít plná práva až za sebe převezmete všechny povinnosti a zodpovědnosti. A i když se do toho pustíte zodpovědně, ten proces může být bolestivý jak pro vás, tak pro rodiče…

Lamalam

Máš právo se odstěhovat a žít samostatně bez pomoci rodučů.