Coliffe

Jaké malé koňské plemeno se hodí pro 12–16 lettou dívku?

Dobrý večer,
budeme se stěhovat na velkou zahradu a budeme potřebovat zvíře na spásání trávy. Rodiče chtějí ovce, ale já při té příležitosti chci poníka. Je mi skoro 12, a samozřejmě bych chtěla ponnyho i na delší dobu, tak do 16 let.
Chci ale nějaké menší plemeno, ale abych na něm mohla i jezdit.
Děkuji,
a dobrou noc :)
Doplňuji:
Vím, co je to kůň, jezdím na nich, takže zkušenosti mám. Ale padla tu příležitost, že rodiče chtějí spásat trávu, a koník by ji mohl spásat, ale nemyslím tím že je na spásání trávy. Je to krásný přítulný tvor, který potřebuje lásku, péči a kamaráda :)

Nejlepší odpověď
anonym

Dobře si zvaž svoje přání, protože kůň je stádové zvíře a pouze společnost ovcí mu nebude přirozeně stačit.
Dokonce mám pocit, že je zákonem upravené (zakázané) držení stádových zvířat „o samotě“ a takový chov je pokládán za týrání zvířat. Musela bych hledat znění toho zákona a zda je už v platnosti, ale rozhodně se nedávno připravoval k přijetí
a i kdyby ještě neplatil, je jen otázkou krátkého času, kdy tomu tak bude.
Na tuto problematiku je diskuze např.zde:

ifauna.cz/kone/ne­modforum/r/de­tail/1362752/m­inimum-pro-kone

Můžeš se tam i zeptat na co potřebuješ ohledně koníků.
Osobně bych doporučovala pořídit si koníka menšího plemene, ale dostatečně silného, povahově mírného, nenáročného a otužilého aby mohl být držet za určitých podmínek celoročně venku a mohl na něm případně jezdit i průměrně urostlý dospělý člověk. Takové všestranné plemeno, na kterém se dá jezdit i případně
ho zapřahat do lehčího tahu atd.
Např. hucul, fjord, island, hafling atd. tedy plemena s výškou cca 120–145 cm.
A pokud se rozhodneš koníka pořídit, tak k němu musíš mít „parťáka“ alespoň
v podobě malého ponyho nebo jiného koníka(koně).
Držení takového koně není nijak zvlášť nákladné a náročné na ošetřování
a zvládne ho i začátečník v tvém věku . Samozřejmě za pomoci a podpory rodičů.
Doplňuji:
Tady je funkční odkaz:
http://www.ifau­na.cz/kone/fo­rum/r/detail/825377/kun-v-samote
nebo zkus
www.equichannel.cz

Další odpovědi
arygnoc

dobre odležané.
nie je potom potrebné použiť toľko cesnaku (českého, čínskeho treba použiť asi 3× toľko).

skúste napred navštíviť nejaký jazdecký oddiel, aby ste vedela, čo starostlivosť o koňa (poníka) obnáša.
rozhodne to nie je tvor na spásanie trávy.

anonym

Jednoduchá odpověď – pro tazatelku není vhodné žádné plemeno koně… 😁
Kůň není hračka a pořizovat by si jej neměl nikdo, kdo s ním nemá předchozí zkušenosti. Navíc – kůň nefunguje jako samohybná sekačka trávy, potřebuje stádo (klidně lidské) a potřebuje značnou péči. V tomto kontextu jsou ovce (příp. kozy) mnohem lepším řešením potřeby odstraňovat přerostlý travní porost.
Bez urážky…