annas

Jaké má významy slovo ořech a jak s nimi souvisí pes (v)oříšek?

Nejlepší odpověď
vagra

Pokud jde o původ, patří výraz ořech k těm méně jasným. Starší etymologové soudili, že by možná mohlo souviset se zvukomalebným řachnout a měli na mysli zvuk při louskání ořechů. Jiní poukazovali na podobnost našeho slova s německým Ecker, bukvice, holandským aker a anglickým acorn, tedy žalud. Pokud by tato příbuznost opravdu existovala, pak by slovo ořech nejspíš bylo takzvané praevropské, pocházející z jazyků lidí, kteří zde žili ještě před příchodem Indoevropanů. Dnešní etymologové takhle daleko nejdou, konstatují jen, že všeslovanské ořech má příbuzné v baltských jazycích a že je možná příbuzné s řeckým árya, ořechy.
O souvislosti ořechů a nečistokrevných psů píšou v jednom hodně dávném čísle časopisu Naše řeč z roku 1929. Z té zmínky vyplývalo, že snad typickou barvou srsti nečistokrevných psů je barva ořechová

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/168931