zjentek

Jaké má významy slovo laskavec? Jaké/které to jsou (kolik jich je)?

Mimochodem, vůbec netuším, zda je otázka položena SROZUMITELNĚ. A tak bych byl rád, kdyby mně někdo vysvětlil, jak je to s otázkou „jaký/který“ pokud se tážeme na významy slov. Totiž koukal jsem do historie a z předchozího moc moudrý nejsem, tak namátkou dva rozdílné příklady, jak se zeptat, zde>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-ma-vyznamy-slovo-orech-a-jak-s-nimi-souvisi-pes-v-orisek https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-ktere-vyznamy-ma-slovo-drc

Nejlepší odpověď
annas

1.Ta rostlina, které se přisuzovala čarovná moc ve věcech lásky.

2. Botanický – rod rostlin z čeledi laskavcovitých, Amarantus.

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=las­kavec&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

1. K první otázce – v doplnění
Jaké? "Pokud jde o původ, patří výraz ořech k těm méně jasným atd. …"Které – pokračování v odpovědi.

Ale je pravda, že jsem vložila nepřesný dotaz.

2. Které významy má drc – zip a strčit do někoho.

U vaší otázky Jaké významy? Odpověď – různé. Které význam? – ty jsem vyjmenovala.

Jaký – ptáme se na obecnou (neznámou) vlastnost či jakost někoho či něčeho.

Který – ptáme se na něco konkrétního, tedy vybíráme ze souhrnu osob, věcí atd.

Např. Jaká země s námi sousedí? -Malá, velká atd. Která země? Polsko, Slovensko atd.
--

Bohužel, často se význam zájmen zaměňuje. I mistr tesař se někdy utne.

Vysvětlení najdete v archivu.

ad Bobek,

nepochopil jste význam ze slovníku, který uvedli jazykáři. Mezi oběma významy je totiž rozdíl, jinak by autoři napsali pod jedno heslo. Takže neukazujte na druhé.

1. původní laskavec ve staročeštině věštil lásku, přivolal milence a udržoval jeho lásku., měl čarovnou moc. Proto byl název odvozený od lásky.

Kromě toto se "v lidové řeči s nazýval blít – hruboze, blít uherský, blít veliký = laskavec ocasatý.

Rystonová Byliny a jejich názvy.

2. botanický název amarantus nebyl ve staročeštině.. V angličtině se objevil v 16./17. století, , u nás zřejmě později. Odborně rostliny pojmenoval a zařadil Carl Linné, takže název Amarantus je na místě.

Původ slova amarant – řec. amárantos, je odvozeno z ze slova a. ne + marainó (zmařiti, zvadnouti);k odtud pak do latiny jako z latiny amarantus / amaranthus,.

Machkův slovník a další jazykové zdroje.

Další odpovědi
marci1

Jedná se o jednoletou bylinu. Rod Laskavec (Amaranthus sp.) zahrnuje více než 60 druhů, kulturní formy patří mezi jednoleté rostliny. Pro produkci semen jsou nejvíce využívány druhy Amaranthus hypochondriacus L., Amaranthus caudatus L. a Amaranthus cruentus L. (Michalová, 2001). V Asii a Africe se pěstují jako listová zelenina jiné druhy (Moudrý a Strašil, 1996).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Laskavec

https://www.ce­lostnimedicina­.cz/amarant-amaranthus-caudatus-je-laskavec.htm

Zájmena který/jaký:
Zájmeno „který“ při položení otázky vyjadřuje, že se ptáme na konkrétní osoby (věci apod.). Projděte si názorné příklady:
Příklad
Otázka: V kterém městě se ti nejlépe žilo?
(množina jsou města, v nichž jsme žili; ukazujeme na konkrétní město)
Odpověď: Jednoznačně v Londýně. Mají tam skvělou dopravu.

Pokud použijeme v otázce zájmeno „jaký“, ptáme se na vlastnosti či kvality, které určité osoby (věci apod.) splňují. Názorné příklady opět hovoří za vše:
Příklad
Jaká města máš rád?
(množina jsou města; vybíráme, jaké vlastnosti měst máme rádi)
Odpověď: Velkoměsta. / Přímořská. / Kanadská. / …
https://www.meriva-preklady.cz/cla­nek/cesky-pravopis-ktery-jaky-v-otazce-spravne_115
🙂

Bobek 2

Ta rostlina je stejný význam jako ta rostlina, není třeba jeden a tentýž význam číslovat body 1, 2. Je třeba zdroje nejen najít a komplet zkopírovat, ale také nalezenému textu aspoň trochu porozumět. 🙂

Jak člověku znalému češtiny dojde, původním významem slova je laskavý člověk. Slovník spisovného jazyka českého sice u toho významu dělal křížek, jako že je „mrtvý“, ale myslím, že i dnešní člověk mu bez problémů porozumí, když na něj narazí ve starší literatuře. Nadace Karla Janečka dokonce dobrodincům udílí titul Laskavec.
https://www.no­vinky.cz/zena/styl/cla­nek/laskave-pribehy-dneska-40259944

Co se týče použití slov „jaký, který“ – slovem „jakým“ se ptáme na vlastnosti, zatímco slovem „který“ vybíráme z nějakých existujících možností. Pokud se ptáme na významy, které zatím neznáme, vhodnější je otázka „jaké“. Pokud chceme vybírat jen některé z určitého okruhu významů, pak je vhodnější otázka „které“. Tedy z těch citovaných dotazů je dotaz na „drc“ formulovaný méně obratně. Jako by naznačoval, že slovo „drc“ má nějaké významy, které ve skutečnosti nemá, tedy jsou mu třeba přiřazovány nějak nesprávně.

Můžu se tedy ptát, jaké významy slova laskavec znáš, ale také se můžu zeptat, který význam slova „laskavec“ tě napadne jako první – a pak ta otázka v podtextu znamená, že může existovat ještě nějaký jiný význam, který tě jako první nenapadne.