Bobek 2

Jaké letopočty používali naši pohanští předkové před přijetím křesťanského?

Dnes můžeme mít pocit, že počítání let odvozované od narození Krista používá celý svět a odjakživa. Křesťanský letopočet ale byl vymyšlen až v 6. století a dalo by se čekat, že nekřesťanské kultury se do jeho přijetí nijak zvlášť nehrnuly, i když prý se od 7. století dost prosazoval. Nicméně prý jde o „o nejstarší a nejběžnější způsob označování let v českých zemích“ (https://wikiso­fia.cz/wiki/Zp%C5%AF­soby_datov%C3%A1n%C­3%AD). Je možné, že se tu uchytil už dvě století před Cyrilem a Metodějem? A dá se z něčeho vytušit, od čeho se tu odpočítávaly roky předtím? Podle toho, kolikátým rokem vládl aktuální kníže? Nebo od poslední velké povodně nebo tuhé zimy?

Nejlepší odpověď
annas

1. letopočty
„Křesťanský letopočet: dnes nejpoužívanější letopočet vznikl roku 525 n. l., kdy římský opat skythského původu Dionysius Exiguus (česky Diviš Skromný, * 470? n. l. – † 544? n. l.) sestavoval velikonoční tabulky podle alexandrijského systému (viz Nikajský koncil v roce 325). Pokládal za nevhodné, aby se v nich léta počítala podle let panování císaře Diokleciána, proslulého pronásledovatele křesťanů. Proto uvedl ve svých tabulkách "léta našeho Pána Ježíše Krista“ – anni Domini nostri Jesu Christi. Po roce 247 Diokleciánova letopočtu následoval rok 532 křesťanského letopočtu. Dionysius sám nikde nevysvětlil, jak k danému roku přišel" atd.

2. Před křesťanským se používaly postupně letoopčty:

olympijský, od založení Říma, Deokleciánův, Židovský, křesťanský, byzantský.

Vviz tabulka v odkazu

https://kalen­dar.beda.cz/ruz­ne-letopocty
--

1. Ještě přidávám odkaz na kalendáře
https://kalen­dar.beda.cz/lu­nisolarni-cykly

"Kalendáře všech možných civilizací se dělí na lunární (řízen měsíčními fázemi), solární (řízen pohybem Slunce) a lunisolární, což je spojení lunárního a solárního kalendáře. Lunární kalendář se nejprve vyvinul u národů, které žili v místech, kde nebylo patrné střídání ročních dob, například na poušti či na pastvinách. Naopak solární kalendář se používal, kde střídání ročních dob bylo jasně viditelné, například v deltě Nilu díky pravidelným záplavám. " atd.