Pájo

Jaké knihy vás (od dětství do dnešních dnů) nejvíce ovlivnily? A proč jsou to právě tyto knihy?

Pro inspiraci postačí TOP 3–5. Pokud připíšete i něco více, budu jen rád.
Doplňuji:
Ad manon: Motto uveď, určitě bude zásadní.
Na oplátku napíšu své: „Pracuj tvrdě, hraj si pořádně!“ ;)

Nejlepší odpověď
manon

Asi každá knížka, kterou jsem četla, mi něco dala, některé mi daly hodně (alespoň vzaly iluze :D a to je taky třeba ), existuje jedna, ze které úryvek se mi stal nakonec téměř celoživotním mottem (ale tu uvést nechci :) ). A tak uvedu něco z těch, co mne prokazatelně něčemu naučily – Vítězství vůle od Františka Kožíka :) – náhodně kdesi na chatě objevená „prastará“ knížka v době, kdy už Emil Zátopek dávno nezávodil (už název říká, co může naučit). Nebo Kessey- Vyhoďme ho z kola ven (jak mašinérie může zničit člověka). A taky Steinbeck – Na východ od ráje (lidi jsou složité schránky). Ale taky Herriotův Zvěrolékař…(láska k lidem, zvířatům, venkovskému stylu života) , Jirotkův Saturnin… (absurdní humorný nadhled) :) hodně by toho bylo :)

Další odpovědi
chachar1922

Tři mušketýři. Proč mě ovlivnili ? Jsou čestní a jeden za všechny, všichni za jednoho. Žádná jiná knížka mě zatím nijak neovlivnila. Hodně mi totiž dala a když mi něco dokáže tolik dát, tak se to stává jen zřídka.

iceT

Určitě to byly knihy od Foglara,sice jsem nečetla všechny,ale všechny byly o přátelství,o sluš­nosti,o pomáhá­ní slabším.
Pak asi Opičí král,ale neptej se mě proč,prostě se mi líbil.

anonym

Lovci mamutů – I v primitivních podmínkách je život krásný.

Orange

Černá Labuť – naučila mě se na věci dívat jinak a také to, že plánování budoucnosti je hovadina
Trilogie Motýlek – vyplatí se nevzdávat
Zbraně Vlivu – jak se vyhnout zmanipulování
The Flinch – místo kroku vzad udělat krok vpřed

Drap

Kmihy E.T.Setona , hlavně Kniha lesní moudrosti a Dva divoši. Přečetl jsem je už nesčíslněkrát a stále v nich nacházím nové myšlenky. Staly se inspirátorem pro mé celoživotní hoby a každý den svým způsobem ovlivňují můj život a myšlenky.

RedC22

Návrat na planetu Zemi. Než jsem se k ní dostal, tak jsem beletrii prakticky nečet. Školní četba byla fakt opruz (Děti z Bullerbynu, Hoši od Bobří řeky, Klapzubova jedenáctka… to nebyly knihy pro mě). Až tehdy jsem pochopil, že knížka může bejt taky super.
http://www.le­gie.info/kniha/1776-ivo-zelezny-navrat-na-planetu-zemi

Nadace. Pro mě to je modla podobně, jako pro některé Pán prstenů nebo Harry Potter.
http://www.le­gie.info/seri­e/173-nadace

Kontakt. Asi nejlíp zpracovaná kniha o setkání s cizí civilizací, jakou jsem kdy čet.
http://www.le­gie.info/kniha/1559-carl-sagan-kontakt

venkovan

Ferda Mravenec. celý život se snažím všemu rozumět, všechno dobře umět, ale ne a ne se vypracovat alespoň na úroveň kvalit Pytlíka

anonym

Mě nejvíce ovlivnilo samotné čtení. A z knih nejvíce Pirát, My z ostrova Saltkrakan, Aprílová škola, Z deníku kocoura Modroočka, Pán much, Obraz Doriana Graye, Farma zvířat.
Doplňuji:
Pirát je moje nejoblíbenější kniha z dětství a první jejíž příběh končí smutně. Odehrává se na Sibiři a pojednává o přátelství, věrnosti a zradě člověka k jeho psovi. My z ostrova Saltkrakan – řvala jsem u ní jako želva. Aprílová škola – moje první přečtená kniha. Na přelomu dospívání jsem si oblíbila knihy od Stephena Kinga a stále se jimi nechávám ovlivňovat. A především mne ovlivňovaly knihy o zvířatech.

registrovana

knihy mého dětství asi hlavně tyto, ale určitě bych si vzpomněla na víc..
Bratři lví srdce
Malý princ
Tobiáš Lolness

a v dnešních dnech mě ovlivňují nebo doposud ovlivnili asi hlavně tito autoři:
Jaroslav Rudiš
Woody Allen
Franz Kafka
E. A. Poe

pusinka50

Všechny knihy o Vinetouovi a Old Shaterhandovi a všechny knihy o „Old Shaterhendíkovi“ jak jako Kara ben Nemsí sjíždí se svým přítelem Hádží Halef Omarem Saudskou Arábii – bylo krásné číst o jejich touze pomoci druhým v nouzi a od jejich nepřátel, o spravedlnosti, o cti, pravdomluvnosti. Vždy, když měla vyjít nějaká nová knížka, už jsem pro ni mazala do prodejny a nebyla se mnou žádná řeč, musela jsem číst a číst. Třídílný film o Vinetuovi jsem každý viděla 15× a na konci, když čestný Vinetou umírá, jsem pokaždé spolehlivě brečela vc jak želva.:-)

Dnes mě ovlivňují trochu jiné knihy, od Lusie L. Hay Miluj svůj život, Tajemství od Rhondy Byrne, Tajemství přitažlivosti srdce – Ruediger Schache
Doplňuji:
Hovory s Bohem I-III. – Neale Donald Walsch
Čtyři dohody – Don Miguel Ruiz
Objednáváme si z vesmíru – Bärbel Mohr
Cesta – Brandon Bays

dudu

V ranném mládí mě velmi zaujaly cestopisy pánů Hanzelky a Zikmunda, silně oslovil román Egypťan Sinuhet, Dáma s kaméliemi, Tři kamarádi, ale také válečné romány Na západní frontě klid nebo Got mit uns.

everest

Je to série Harry Potter protože to byly moje první přečtené knihy

odpomass

Malý princ (A.dS.E)
Květy zla (Baudelaire)
Povídky F.Kafky
J.R.R.Tolkien – Hobit
+Společnost správných romantiků ;)

Katusa

Nejvíce mě ovlivnil asi Malý princ…četla jsem ho několikrát, jako malá jsem ho měla nahraného na kazetě a rodiče mi ho pouštěli před spaním. Nepřestává mně udivovat, jak jsou myšlenky v této knize nadčasové…

SuzanKa

No, to si teda piš. Knihy jsou pro děti fakt důležité. Já je dětem kupuju tak cca od 1 roku. Kreativní, které rozvíjí jejich fantazii. Nakupuju na e-shopu ELLAMAX, tam mají moc hezkou nabídku.

GabulkaA

Ahoj, já bych se spíš chtěla zeptat, zda třeba kdž jste v dětství četli vy, zda kupujeteknihy i teď svým dětem?

manon

Pájo: Máš moc hezké motto. S tím bych se taky hravě ztotožnila :)
A nezlob se prosím, že já ho zůstanu dlužna… už tak tady o sobě člověk toho napovídá až moc…

Pájo

To beru. Na své motto nemám patent. Můžeš s ním proto naložit podle svého ;)

manon

Díky. Budu s ním zacházet jako by bylo moje vlastní :)

annas

Vzpomínám si, že na téma Proč čtu jsem psali úvahu. Profesorka češtiny nám vždy přečetla některou práci. Jako nejlepší vyhodnotila úvahu mé sousedky, Psala o tom, že v četbě knih chtěla následovat prezidenta Klementa Gottwalda. Jejími nejoblíbenějšími díly se staly romány dalšího prezidenta Antonína. Zápotockého.

Učili jsem se, že K. G. byl velkým čtenářem, který v době, když ještě truhlářský učedník byl mučedník, toužil po vzdělání. Po namáhavé práci sáhl vždy po knize a četl, i když musel překonávat svou únavu a ostatní překážky. Když mu mistr zakázal číst a zhasl svíčku, vydržel dlouho ha ulici s otevřenou knihou pod lucernou a četl a četl. Nejmilejšími jejími knihami byly knihy dalšího prezidenta A. Zápotockého…

manon

annas: Není nad správné vzory, no ne? :D