Jaké klady a zápory má, rádoby, demokracie v Česku ?!

Co převládá!
Doplňuji:
Lze považovat daň demokracie za klady ?

http://blog.ak­tualne.centrum­.cz/blogy/petr-havlik.php?ite­mid=16377

Nejlepší odpověď
annas

Mně v souvislosti s demokracií napadla politická zásada N. Machiavelliho, že “účel světí prostředky”, kdy se ve jménu “velkých cílů” přehlížejí morální, právní a jiné principy a užívají se jakékoli prostředky podle situace.

Jenže tam, , kde jde o hledání pravdy, neplatí, že „účel světí prostředky“. Spíše platí, že podle použitých prostředků můžete usoudit na skutečný účel…

Další odpovědi
fcoop

Říká se, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních, které jsme vyzkoušeli.

Dějiny učí, že demokracie bez hodnot se snadno promění ve zjevnou nebo kamuflovanou totalitu.

Svoboda s sebou nese mnoho obtíží a demokracie není dokonalá. Ale nikdy jsme nemuseli postavit zeď, abychom udrželi lidi uvnitř – abychom jim zabránili odejít.

John F. Kennedy

Řekne-li nějaký člověk, že jest demokracie nesprávná, protože většina lidí jsou hlupáci, jest tu pro filosofa několik způsobů, jimiž se může bráti. Nejpochopitelnější jest udeřiti jej prudce a přesně zrovna do špičky nosu.[

Nedemokratický systém je takový, kde občané mají strach z mocných. Demokratický systém je takový, kde vláda a mocní mají obavu a strach z občanů. My dnes žijeme v systému, kde vláda má z občanů jenom velkou srandu.

Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s voličem.

Winston Churchill (Net)

atd.---------------co hlava,to názor.
Doplňuji:
Na tu naši demokracii se snad nejlépe vztahuje ten předposlední „popis“.

TEREZA.B

Klady demokracie se vyznačují svobodnými volbami a možností zakládat politické strany. Zápory demokracie nemá, lidská hloupost je jiné téma.

Alesh

A k čemu bychom to měli vztahovat? K socialismu nebo k západním demokraciím nebo k současnému Rusku, arabskému světu, Číně či úplně jinému státu či režimu?

Drap

To v čem žijeme má do demokracie podle mne dost daleko. Tak to ani nemůžeme dost dobře hodnotit. U nás platí kdo má peníze a moc, tak jedná demokraticky.

anonym

V příloze to přece máš. Těch kladů naše demokracie nemá mnoho. A lidem se zřejmě ještě daří dost dobře, aby chtěli něco začít dělat se zápory. Máme „holubičí povahu“, tak se bude muset něco ještě o hodně víc pokazit, abychom se vzpamatovali.
Proč se divíme, že všeobecně morálka upadá? Vlastnosti jako je čest, poctivost, zodpovědnost… ty se přece nenosí ani na Odpovědích, a to je nás tu ve srovnání s celou republikou pár.
Za první republiky byla ztráta cti jedna z nejhorších pohrom, která mohla člověka potkat. Něco zcizit, přijít o majetek, to bylo neodpustitelné. Dnes se rozkrádá v tak vysokých hodnotách, že se nám o tom ani nesní. „Bankrotáři“ vyhlásí „osobní bankrot“ a jedou dál. Ještě je potom vidíte s úsměvem na rtech, protože jejich dluhy zaplatil někdo jiný. Kdy už tomuto národu dojde, jak velké je to šlendriánství. Těm nepoctivým se na jejich milionové majetky nedobrovolně „skládáme“ všichni.

badisko

na tyto uvahy je trochu pozde nemyslis?..

anonym

Např.
kladem je, že všichni mohou volit.
Záporem, že mohou volit všichni.

Ale to je problém demokracie obecně.

Orange

Jak už tu někdo psal, tak je problém, že mohou volit všichni.. Podle mě by lidé bez vlastního názoru, které zmanipuluje kde kdo, neměli mít volební právo.

Zubejda

Jako největší přínos demokracie u nás považuji svobodu tisku(pokud pominu bulvár),jinak je demokracie dost obtížný systém pro společnost s nedokonalými zákony a mizernou vymahatelností práva.
Hlavně se teď obávám,že Zemanova suita demokracii tisku omezí a to tím,že bude novináře zastrašovat.

anonym

Předpokládám, že umíš číst a chápat otázku!

anonym

Alesh

Jasný, ale musíš to k něčemu vztáhnout, jinak je to takové „na vodě“. Víceméně vše co se tu děje, ať už kladného či záporného se totiž někde jinde více či méně děje taky.