Jaké jsou významy slova „být“?

Potřebuji vědět jaké nejzákladnější významy má slovo Být.

Odpovědi
alenka901

sloveso vyjadřuje, že se někdo/ něco někde vyskytuje nebo někdo něco získal, píšeme Y. (Zbyly tam dva kusy koláče.)

Dandi

existovat, vyskytovat se ve skutečném světě; zůstávat při životě

Lencis

Ke slovesu být (‚existovat‘) i bít (‚tlouct‘) tvoříme řadu předponových sloves. Rozlišujeme proto např.:

dobýt (hrad, úspěch) x dobít (baterii, telefon, kredit, zvíře)
nabýt (majetek, vědomosti) x nabít (zbraň, dítěti)
odbýt (práci, nápadníka) x odbít (poledne)
pobýt (nějaký čas někde) x pobít (střechu plechem, nepřátele)
přibýt (na váze) x přibít (hřebík)
ubýt (na váze) x ubít (draka, čas)
vybýt (= zbýt) x vybít (energii, zvěř)
zbýt (= zůstat) x zbít (psa)

Pro rozlišení si můžeme pomoct převedením do budoucího času: být – dobude/dobyde x bít – dobije; nabude/nabyde x nabije; odbude/odbyde x odbije, pobude/pobyde x pobije; přibude/přibyde x přibije; ubude/ubyde x ubije; zbude/zbyde x zbije. Tvary s -y- hodnotíme jako hovorové; ve stylově vyšších, spisovných projevech dáváme přednost tvarům s -u- (viz Slovesa typu nabýt (nabudu – nabydu)).

Slova pozbýt a vydobýt píšeme jen s -ý-; výrazy obít, podbít, probít, přebít, přizabít, rozbít, sbít, vbít, zabít píšeme pouze s -í-.

Attack-design

žít , existovat