Jaké jsou významové rozdíly mezi slovy krucinál, krucifix, krucipísek?

Nejlepší odpověď
annas

  1. Krucinál je zaklení, zástupné pro krucifix. Někdy se používá ve spojení krucinálfagot – fagot citoslovce, ve spojení e zaklením.
  2. krucifix – z rakouské němčiny – zaklení -Kruzifix – ukřižovaný Ježíš, z latinského crucifixus – Ježíš přibitý na kříži (crux, crusis, kříž, fixus – doslova připevněný).
  3. krucipísek, kruciš – zástupný výraz pro krucifix – někdy také kruci puci.
  4. Neslyšela jsem krucityrkn – zaklení, původ ze zvolání z doby tureckých válek – Kuruzzen und Türken – Kukuruci a Turci

Krucifix je základní zaklení, ostatní jsou zástupné výrazy – další známé krucihim l(nebe), krucinágl (hřebík) atd.

Doplnila jsem ze SNČ, s. 214

Další odpovědi
Kepler

Krucifix je křesťanský kříž, křížek, používáno i jako kletba.. To ostatní jsou kletby, lidové odvozeniny.

Drap

Vyjde to na stejno

Kepler

annas: na těšínském Slezsku se používá krucytyrgel (nebo snad krucatyrgel). TO by mě zajímalo, jak to vzniklo…

annas

Zkusím se podívat. Ale tv nářečí jsou různé ůzné patvary. či zkomoleniny.

annas

V Jungmannově slovníku jsem našla, že tyr = tur – zkratka pro turban či Turka , mohamedána.

Gel původní význam mrznutí, zima, led.

Mohla by to být nadávka Turkům podobně jako v češtině. Zima jak v Turecku.

Nebo Tyr je Bůh, severský bůh, paralela boha Marsa . Zima jak na severu. To zase v Kottově slovníku. Slovenské Kruhy

Ale opravdu nevím. Nebude to vědět zjentek?

Kepler

Teorie jsou to zajímavé. Ale zjentek to asi nezná, to je prajzák. Někdy jsem jim nerozuměl ani já…:-)