Meggie2

Jaké jsou výhody práce v Dubaji?

Nejlepší odpověď
Drap

Jaké práce?

Další odpovědi
led

Aby ste nečítali len chválu DoTazatela tak vložím aj druhú stranu mince.
„Dubaj: Jak se blízkovýchodní Šangri-la stala peklem na Zemi“
Nestačí pozerať len z okna lietadla, alebo hotela, ale treba sa prejsť aj po zemi a rozhliadnúť okolo seba.

Úryvok jedného z príbehov:
„Když v roce 2005 přistáli v Dubaji, všechny její obavy byly rázem pryč. „Bylo to jako Disneyland pro dospělé, v němž šajch Muhammad dělá Myšáka,“ říká. „Život byl fantastický. Máte tu skvělé obrovské byty, máte armádu vlastního služebnictva, neplatíte vůbec žádné daně. Vypadalo to, jako kdyby tady všichni byli jen generální ředitelé. Život se proměnil v jeden velký mejdan.„
Její manžel Daniel koupil dvě nemovitosti. „Byli jsme Dubají opilí,“ říká Karen a vysvětluje, že právě v této době Daniel poprvé v životě udělal v obchodu několik chyb a rodina začala špatně hospodařit. „Nemluvím tu nějakých závratných sumách, ale Daniel byl stále zmatenější. Jako kdyby to ani nebyl on. Dostali jsme se trochu do dluhů." Po roce zjistila, proč: Danielovi diagnostikovali nádor na mozku.

Jeden lékař mu řekl, že mu zbývá rok života, jiný tvrdil, že je nádor benigní a všechno bude zase v pořádku. Dluhy ale narůstaly. „Než jsme přijeli sem, nevěděla jsem o dubajských zákonech ani to nejmenší. Předpokládala jsem, že když tu jsou všechny ty velké nadnárodní společnosti, musí to tu fungovat nějak jako v Kanadě nebo nějaké jiné liberální demokracii," říká Karen. Nikdo jí neřekl, že v Dubaji neznají pojem bankrot – když se dostaneš do dluhů a nemůžeš je splácet, jdeš do vězení.

„Jakmile jsme si to uvědomili, sedli jsme si a řekla jsem Danielovi, že odsud potřebujeme rychle vypadnout. Ve smlouvě měl zlatého padáka, a tak jsme si řekli, že vezmeme peníze a odjedeme." Daniel podal výpověď, ale padák nebyl zlatý ani stříbrný. Dluh zůstal. A jakmile v Dubaji skončíte s prací, zaměstnavatel je povinen informovat banku. Pokud máte pohledávky, na které vaše úspory nestačí, okamžitě vám zmrazí účty a nesmíte opustit zemi.

„najednou nám přestaly fungovat všechny kreditní karty. Neměli jsme nic. Vyhodili nás z bytu." Karen se celá třese a nemůže vyprávět dál.

Ještě týž den Daniela zatkli a promluvit s ním směla až šest dní na to. „Říkal mi, že je na cele s dalším dlužníkem, se sedmadvacetiletým klukem ze Srí Lanky, který prý nedokázal tu hanbu unést a podívat se do očí své rodině. Jednoho rána se Daniel probudil a uviděl, že ten kluk spolykal žiletky. Bušil na dveře cely o pomoc, ale nikdo nepřišel, a tak ten kluk umřel přímo před ním."

Karen pár týdnů žila po známých, ale „bylo to příliš ponižující. Nikdy před tím jsem nic takového dělat nemusela. Pracovala jsem v oděvním průmyslu, měla jsem vlastní butiky. Nikdy jsem…" její pohled odchází kamsi do ztracena.

Daniel byl odsouzen k šesti měsícům vězení v rámci soudu, kterému nerozuměl. Byl v arabštině, bez překladu. „Teď jsem tu nelegálně," říká Karen, nemám peníze, nic. „Musím počkat, až se Daniel nějak dostane ven." Zahanbeně se na mě podívá a ptá se, jestli bych jí nekoupil něco k jídlu."

celé si môžte prečítať: http://www.czechfre­epress.cz/tema-tydne/dubaj-jak-se-blizkovychodni-sangri-la-stala-peklem-na-zemi.html

pre prípadných kritikov, tieto, ale aj podobné príbehy nájdete aj vo svetových médiách.

DoTazatel

Dubaj je tvořen spoustou cizinců (i plno Čechů), je to moderní město plné dobrých prac. příležitostí (dobře placených) – lidé se tam často střídají, cizinci se tam jezdí jen podívat anebo jsou tam taky (dočasně) za prací. Jsou tam i české firmy (pobočky).
Spousta mrakodrapů (žádná příroda). Taky je tam podstatně rušno (oslavy, svátky, hluk atd).

Celkem dost bezpečno. Spousta míst k navštívení, mnoho akcí, atrakcí, přehlídek,…
Je tam dobré vedro, takže je lepší sehnat si tam práci, kde je klimatizace (stenjě tak ubytování). Ale ta by měla být všude.

Platy jsou tam velmi, velmi hodně dobré, člověk si tam slušně vydělá. Vlastně většina lidí tam chodí za praxí, ale téměř nikdo se tam trvale neusazuje (z těch, co tam jezdí za prací).

Dubaj je obchodní velkoměsto a „hlavními“ obyvateli jsou Muslimové – ale jak říkám, město je hodně tvořeno cizinci. Jde ale o to, že se tam slaví muslim. svátky a musí se dodržovat plno muslimských pravidel (i když je to liberální arabská země = asi nejliberálnější). Je třeba vyznat se v pár zvycích a gestech (co např. nedělat).
Většinovým jazykem je tam angličtina, takže by bylo dobré ji trochu ovládat.

Lepší je samozřejmě být už předem domluvený s nějakou firmou, že tam budete pracovat (je to lepší než tam dojet a až pak tam hledat práci).

Nejsou tam přímé daně ani daně z příjmu…
Ceny jsou tam různé, něco je levné, něco drahé, taky jak kde a jak za co… Navíc ubytování může zařídit i firma, u které budete pracovat, některé ještě k tomu dokonce přispívají něco na zakl. životní potřeby.

Stejně tak tam jezdí i plno Čechů (nejen za práci), hodně velká spousta, např. na týden nebo dva.

DoTazatel

@ led zpověď lidí, kteří o Dubaji vůbec nic nevěděli a zadlužili se (vlastní vinnou – i když možná kvůli nemoci, tak přeci jen vlastním přičiněním. Navíc kdo ví jestli to jen nesvalují na nemoc).
Tahle (anebo hodně podobná) situace by se jim stala asi kdekoli na světě – (o to víc v době krize), kdyby jeli do zahraničí, udělali si dluhy a chtěli odejít z práce a zmizet… o zlatém padáku* v jejich případě není vidět nic konkrétního, ale podle mě mohli porušit smlouvu (předčasné ukončení, aj. porušení) a navíc chtěli sbalit prachy z padáku a vypadnout (utéct) kvůli dluhům… Kdo ví, co ten údajný „dlužník“ ve vězení, co se zabil a celé to popsání situace (může být zkreslené, hodně neobjektivní).
(celé jsem to nečetl… podle mě zveličené, kdo ví).
Země má své vlastní zákony (jako každá) – jsou tam společnosti z celého světa, ale to neznamená, že tam platí zákony těch korporací z různých zemí. Btw ty zákony nejsou nijak zvlášť kruté – vlastně vůbec. Vězení pro dlužníky je kruté? Lidi, kterí přijedou do cizí země kvůli práci (jeden z těch manželů zřejmě i podnikal, když kupoval nemovitosti), zadluží se a pak hned chtějí utéct… dluhy jim narůstají a nemají je z čeho splácet (pochopitelně když žijí v cizině, nic moc nemají a zadluží se. Klidně s fleku vyjmenuju cca 15 dalších států jen tak z hlavy, kde kde by tento pár potkalo téměř totéž, včetně vězení pro dlužníky..).
Dubaj je obchodní město/stát založená na podnikání, práci (cizincích) a mezinárodních firmách, které posiluji ekonomiku. Lidi si tam chodí vydělat (protože výdělky jsou královské) – málokdy se stane, že někdo tam nevydělá natož se zadluží (slyším to prvně). Stát se musí pojistit, aby se tam cizinci nechodili zadlužovat – proč a jak by to vůbec dělali? (pokud lidi nejsou s prominutím úplní idioti, tak na práci v Dubaji vydělají. I kdyby je potaklo nějaké neštěstí, není možné, aby se jen tak z ničeho zadlužili… a nemohli to ničím splatit)..... Článek je navíc z dob celosvětové krize, která taky dost silně zasáhla i Dubaj, tohel se taky musí vzít v úvahu… takže jo bylo víc lidí, kteří se (v té době) v dubaji zadlužili – těměř všechno investoři…
Každý cizinec podléhá zákonům té země, ve které se nachází.
https://www.ces­tolino.cz/maga­zin/d/dejte-si-pozor-na-zakony-v-dubaji/
https://blog.fi­rotour.cz/index­.php/35-7-mytu-o-bezpecne-dovolene-ve-spojenych-arabskych-emiratech/ (Tohle všechno je pravda a je jich ještě víc).

Tohle bych jako vzor nedával…
Každopádně tohle je první taková recenze jakou jsem viděl. Ostatní, co si stěžovali mělí „problémy“ typu, že je tam moc lidí, chaos a rušno, draho (jak kde), zvyky (lidi, co se nepřipravili – a nic o zdejším životě nevědí), prašno, dusno, někdy drobná nedorozumění (hl. kvůli jazyku), atd. Tohle jsou nicotné problémy a moc jich není – navíc jsou od lidí, kteří na něco takového nebyli zvyklí a připraveni, ale nešťastní nebyli ane je nepotkalo žádné skutečné neštěstí.

Já neuváděl JEN chválu (dotaz je navíc zaměřen na „výhody práce v Dubaji“ – já jsem kromě samotných prac. příležitostí uvedl i poměry v Dubaji – jak pozitiva, tak negativa, která mě napadla)… žádná příroda, vedro, spousta mrakodrapů, jiné zvyky, místama draho, spousta cizinců, … tohle všechno nevnímám jako chválu (osobně se mi to nelíbí: na to, abych tam pobýval dlouhou dobu – na pár měsíců, max. půl roku, ale déle by se mi to nelíbilo, hlavně ty mrakodrapy, moc lidí a žádná příroda. Ostatní až tak zlé není). Navíc píšu, že tam lidi jezdí za prací, ale nezdržují se tam – nezůstávají. Taky píšu, ať má raději předem domluvenou práci u nějaké firmy než tam dojet nepřipravená…

Je to město založení na práci, příležitostech, na obchodech.

Hlavně je třeba si něco zjistit o místě kam se chystám, obzvlášť když se tam chystám pracovat a žít delší dobu… (něco o zákonech, o lidech, zvycích, o klultuře – jazyk, náboženství. Co se smí, co se nesmí).

*padák navíc znamená vyhazov z práce (né podání výpovědi). Pokud se zlatý padák týká jen vyhazovu, tak v tom byl nejspíš ten problém. Většinou se za to dává odstupné – ale někdy i ta výpověď (při splnění podmínek a dodržení smlouvy). Dává se odstupné i za odstoupení z funkce (ale to spíš někde v politice nebo v určitých firmách na vysokých pozicích – jako ceo, ředitel aj.). A ano – muž z příběhu byl manažer, tak jak už kolikrát psal,tak kdoví,, celé je to stejně jednostranné, bez jakýchkoli podložení.
Jinak je nárok na odstupné různé v každé zemi – zákony si to stanoví (např. musí pracovat 2, 3 roky atd. pochopitelně musí splnit vše ve smlouvě).

Recenze na Dubaj jsou víc jak pozitivní – i od Čechů – ať už tam byli na dovolené, jen tak se podívat nebo tam pracovali, či tam podnikají, pobývájí.

Nepíšu to všechno, protože bych byl uražený nebo bych chtěl za každou cenu dostat za pravdu anebo dokonce jen chtěl vychvalovat Dubaj, ale opravudu si myslím, že je zbytečné někoho strašit uvedeným (nepodloženým) příběhem zřejmě ojedinělým, starým (z dob krize),.. obzvlášť jsem si rozmyslel článek číst hned po prvních dvou odstavcích, které vlastně nejsou moc pravdivé a obsahující hned několik chyb. Číší z toho cosi jako protidubajská propaganda (nebo jak to napsat), která se snaží Dubaj podat v co nejhorším světle (a jo je přes 10 let starý a byla tam krize, takže byla možnost zadlužení atd… i tak to není věrohodné, nevěřil bych tomu).

led

Vy ste vo svojej odpovedi popísal kladné, ja som ukázala aj to záporné. Pokiaľ by sa uvádzal len pohľad jednej strany, mali by sme istotu, že ide o pravdu? Takto má každý možnosť urobiť svoj vlastný názor.

skromne upozorňujem, bola som aj v Dubaji a nie ako turistka.

DoTazatel

Nj, o to ani nejde, jestli uvedete klady, zápory. Mně jen hlavně neseděl ten příběh, který mi připadá jako zbytečné strašení, neobjektivní a takové nenávistné vůči Dubaji.
Já v Dubaji byl, ale nepopisoval jsem své pozitivní/negativní zkušenosti (negativní jsem ani neměl). Psal jsem jaká je tam situace (všeobecně známá), pak od přátel, jaké mají postřehy a taky jsem si prošel pár recenzí na internetu než jsem to napsal (abych nekecal).

Pravda, že jsem to popsal (spíš) kladně, protože mě nic záporného nenapadlo a doteď o ničem nevím (krom toho, co jsem uvedl – ale co jsou spíš drobnosti).

Ale, však to je jedno. Tazatelka už dpovědi dostala. :)

DoTazatel

*Vlastně většina lidí tam chodí za *práci