Kotja

Jaké jsou výhody a nevýhody Eura z hlediska „obyčejného člověka“?

Mě napadá jediná výhoda: Odpadne mi jedna starost, když pojedu do ciziny, kde mají taky Euro.
A jediná nevýhoda: Budu si muset přepočítat ceny – je tolik a tolik Euro za to či ono zboží moc nebo málo?

Nejlepší odpověď
anonym

Výhoda i nevýhoda – jde o stejnou měnu, jakou mají i jiné státy – tedy neexistuje pohyblivý kurz lokální měny. Měna (její kurz) je tedy svázána nejen s lokální ekonomikou.
Výhodu nepotřebnosti měnit ´peníze´ při cestě do zahraničí jsi zmínil (no, při stále obvyklejší platbě kartou si ´ani nevšimneš´).
Přepočítávání ceny na ´původní´ měnu – to tě zanedlouho ´přejde´, navykneš si počítat v měně ´nové´.

Další odpovědi
Funna

já vidím největší nevýchodu v tom, že při cenách v jednotkách eur, se všechno zboží bude zaokrouhlovat „nahoru“ …např, to co by mělo stát 50Kč (1,8 €), teď bude stát baťovsky 1,99…

Emefej

Výhodou je to, že po zavedení Eura budeš potřebovat podstatně menší peněženku.

NikkiHeat

Mezi hlavní pozitiva přijetí eura se řadí:

Silná a stabilní měna
Pokles eurodevizových rezerv
Zlepšení poměru cena/výkon ve prospěch spotřebitele
Klesající míra inflace
Světová měna – není nutno nakupovat valuty před cestou do zahraničí
Usnadnění platebního styku se zahraničím

Nevýhody:

Předání pravomocí v oblasti centrálního bankovnictví na nadnárodní úroveň
Obrovské vstupní investice
a)Institucionální zabezpečení zavedení měny do oběhu
b)Update informačních systémů
Sjednocení legislativy
Novelizace zákona o České národní bance
ECB jako ovlivňovatel inflace

ahold

Čistě praktická nevýhoda.
Přibyly by nám další dvě mince.
Velikost centů je malá. Pro lidi s horší motorikou, nebo viděním – problém.
Placení: buď budete mít hrsti mincí, nebo se zdržíte vybíráním těch 99 centíků.
Ostatní zákazníci i pokladní vás budou milovat. 🙂

Irisa

Hodně mi vadí ty centy (no opravdu, k čemu jsou tak drobné peníze? co si koupíte za cenťák?), je toho plná peněženka.
Taky je to moc velká měna, na můj vkus. Koruna je pro mě tak akorát…dokonalá :)
Eura se mi nelíbí ani vzhledově…

arygnoc

podstatné je, že štát (resp. centrálna banka) nebude môcť manipulovať s menou, ako sa stalo na konci roka 2013 (fakticky bola koruna znehodnotená a teda i úspory a dlhy občanov, okradnutí boli všetci).

to je zásadná vec najmä pre export (teda cenu práce občanov štátu) a import (tovar, ktroý si za túto prácu môžu kúpiť).
štát (centrálna banka) tak totiž prichádza o možnosť manipulovať s príjmom do štátnej kasy, tvorbou finančných rezerv a v neposlednom rade i s cenami (reálnymi) dlhopisov a štátnych cenných papierov.

pre obyčajného občana to znamená istotu stabilitu meny nie iba v regionálnom merítku (európa, kde je za posledný rok devalvácia okolo 0 – 0,5% – v čr bola devalvácia meny po zásahu banky ač 20%), ale v celosvetovom.

zdražovanie (te je veľmi relatívny pohľad) je vedľajší efekt, a mnohokrát nie pravdivý – napr. pri prechide ne euro na slovensku mnohokrát ceny boli nižšie v eurách ako v korunách – obchodníci sa proste báli ceny hnať hore.
časom sa samozrejme tie ceny upravili, dnes je v reťazcoch rohlík lacnejší ako v roku 1989.

v konečnom dôsledku na tom občan zarobí (prejaví sa to v cenách práce a v cenách dovážaných výrobkov, len sa to po menovej reforme musí utriasť) – i keď pejavenie sa tohto efektu nejaký čas (rok, dva) potrvá, a najmä na bankových prevodoch.

no, a veksláci prídu o podstatný zdroj príjmu, banky takisto.

Kotja

2 Funna: Takže cca. o z 50 na 55 kč.