bolak

Jaké jsou všechny důvody existence nespisovné češtiny?

Proč lidé říkají slova která jsou špatně, například „spořící“ místo „spořicí“? Některý slova se vyslovujou nespisovně asi proto že se to prostě líp vyslovuje, buď je to kratší a nebo to nedrhne v puse (si myslim), ale proč se uchytilo zrovna tohle? Kde se to vzalo?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se jednoznačně odpovědět.. Proč?

Hlavní důvody jsou zřejmě tyto:

  1. Stále existují nářečí

    2. neznalost normy, i když je je celkem benevolentní, umožňuje dvojtvary, vývojové varianty.

  2. Málo se čte, na netu je rovněž hodně pravopisných i věcných chyb … Podceňuje se čeština, víc se mladí zaměřují na cizí jazyky …

Platí, že pravopisná norma je jednoznačná; výslovnostní je méně jednotná – nedbalost, spěch, tvaroslovná je volnější – ovlivněno oblastí.

Jazykovědci v rámci jazykové kultury o jazyk pečují, jenže měl by být rozdíl mezi projevem psaným a mluveným.

Do nespisovné češtiny patří obecná čeština, nářečí, – místně a zeměpisně odlišené, nadnářečí – objevují se jen některé nářeční prvky, ostatní jsou společné pro větší oblasti, slang, argot.

Nářečí – historické důvody, slang – pojmenovánív zájmových skupinách (např. studentský), profesní rozlišení – mluva různých povolání, argot – kdysi mluva deklasovaných vrstev – dnes v obecné češtině – např. kasa, špicl.

Jinak na jazyk má vliv demokratizace češtiny – zánik zastaralých výrazů, růst úrovně vyjadřování, intelektualizace – vliv rozvoje techniky atd., růst počtu termínů, naopak termíny přecházejí do oblasti neodborné, stíráají se nářeční rozdíly, vznikl nový styl – administrativní, přejímají se cizí slova.

Dochází k posunu na ose – hovorovost – neutrálnost – knižnost – např. nespisovná holka, taky, peču, péct, moct …

Další odpovědi
briketka10

co bylo zas vadné na dizkusi ??!!

motlajs

Jediným důvody existence nespisovné češtiny je existence češtiny spisovné

😉
Doplňuji:
Jediným důvodem…

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.