jarda007

Jaké jsou verze linuxu?

Nejlepší odpověď
Emefej

Linux je v mnoha různých distribucích.

Zdroj: http://www.li­nux.cz/distri­buce.html

Další odpovědi
McArthur

Linux si rozděl na dvě části, a to je jádro (Kernel), které je ve všech distribucích prakticky stejné. Na jeho vývoji se podílí hromada firem i jednotlivců na celém světě a jeho prvním strůjcem je Linus Torvalds z Finska.
Na jádro se nabaluje to, co využívá většina uživatelů, říkejme tomu prostředí. Těch jsou desítky a mezi nejznámější patří KDE a GNOME.

A na tom všem se staví distribuce, které jsou specifické pro jednotlivé firmy. Těch jsou po celém světě také desítky, ne-li stovky. Pro zajímavost i Severní Korea má svou verzi a upravenou verzi má i 80 % chytrých telefonů, protože běží na Androidu, který využívá upravený Kernel Linuxu.
Doplňuji:
Seznam distribucí je na Wikipedii:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_distribuc%C3%AD_Li­nuxu

Dochy

Co myslíš těmi verzemi? Jádro je číslováno a těchto „verzí“ je spousta. Dál je několik odvozených sestav z jádra, zpravidla s různou mírou důrazu na bezpečnost (linux vs selinux) – tady trochu vařím z vody. A pak jsou distribuce, kde je řádově 10 dobře známých a nepočítaně takových o kterých skoro nikdo neví. A kdokoli kdykoli si může sestavit odvozenou vlastní.

anonym

I kdybych nevyvíjel pro Linux, tak by byla odpověď stejná – nekonečno. Poněvadž vše okolo Linuxu vzniká a zaniká každou minutou…

nápad

dost všeobecně položená otázka. co myslíš těmi verzemi ,grafické prostředí, balíčky deb, nebo rpm , ? je toho …, lepší bude,když napíšeš co od toho systému očekáváš, pak se nechá něco doporučit a taky záleží, jestli chceš linux používat, jakou máš konfiguraci pc ,výhodou je,že si můžeš většinu distribucí zkusit bez instalace, ale počítej že tzv, live cd nebo dvd, se budou podstatně déle načítat, než když je systém nainstalován na hdd,