slad08

Jaké jsou tři základní typy tělesné stavby?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, kterou typologii máte na mysli. Je jich několik.
Jako první podrobněji rozpracoval systém klasifikace tělesných typů Kretschmer ve své knize Körperbau und Charakter (1921). Od té doby prošlo toto odvětví mnohými změnami a na závěr se vývoj vrátil k obdobě Kreschmerovy typologie a to k ke stanovení Somatotypu. Následně se pak směr zkoumání zaměřil na vztah sportovní výkonnosti a somatotypu. Pro přehled uvedeme některé typologie z historie a na závěr se pak budeme šířeji věnovat Sheldonově typologii (somatotypu).

Kretschmerova typologie

  1. Astenický typ: normální výška, omezená šířka těla, chybí tuková vrstva, svalstvo nedostatečně vyvinuté, štíhlé dlouhé končetiny, vystupují žebra
  2. Atletický typ: střední výška se silně vyvinutou kostrou a svalstvem, široká ramena, úzké boky
  3. Pyknický typ: převažují šířkové rozměry nad vertikálními, velký obvod hlavy, hrudníku a břicha, krátký krk, klenuté břicho, krátké končetiny, silná tuková vrstva

Více v odkazu.

Zdroj: http://eamos.pf­.jcu.cz/amos/kat_tv/ex­terni/antropo­motorik/morfo­logicka_stavba/stran­ky/typologie.htm

Další odpovědi
hanulka11

zde je to pěkně vysvětleno

http://www.vse­okulturistice­.cz/somatotypy-aneb-vase-telesna-stavba_232