Zepple

Jaké jsou toto vedlejší věty?

  1. Nesedej si na okraj lavičky, aby se s tebou nepřevážila a ty ses neuhodila do hlavy.

…aby se s tebou nepřevážila- VV účelová
…ty ses neuhodila do hlavy- ???

  1. Sešli jsme se na atletické dráze, že budeme chvíli trénovat na zítřejší závody, ale nechtělo se nám v tom horku nic dělat, a tak jsme se povalovali na trávníku.

…že budeme chvíli trénovat na zítřejší závody- ???

_____________­________________________­_______________

  1. Výsledek výzkumu s 16 dobrovolníky byl neobyčejně přínosný: „Vyjde to nastejno, člověk plave stejně rychle ve vodě i v sirupu.“
  • Souvětí souřadné, poměr slučovací ???
  1. Pouštěli sarančatům film Hvězdné války a elektronicky sledovali, *jakou odezvu to vyvolává v jejich nervových buňkách. *

Souvětí souřadné
…jakou odezvu to vyvolává v jejich nervových buňkách. – vedlejší věta předmětná

  1. Výsledek jejich výzkumu je překvapivý: Zjistili, že bejvíce se nebohá sarančata bojí, stejně jako lidé, hlavního padoucha Deart Vadera, který v nich vyvolává stejné nervové vzruchy, jako by chtěla před něčím utéct.

souřadné x podřadné????

podle mě by to mohlo být nějak takhle:
Výsledek jejich výzkumu je překvapivý: Zjistili VH, že bejvíce se nebohá sarančata bojí*VV předmětná*, stejně jako lidé*VV vložená*, hlavního padoucha Deart Vadera VV předmětná- pokrač., který v nich vyvolává stejné nervové vzruchyVV-přívlastková, jako by chtěla před něčím utéct VV doplňková.

Moc vás prosím, kdybyste se mi na to podívali. :)) Já se snažila to udělat sama, ale u něčeho si nejsem jistá a něco vůbec nevím… Děkuuju. :)

Nejlepší odpověď
annas

  1. 1VH, 2VV účelová, a 3VV účelová (VV spojeny souřadně).
  2. 1VH, 2VV důvodová, ale 2VH odporovací vztah, 3VH důsledková.
  3. Ano.
  4. Ano.
  5. Souvětí podřadné obsahuje jednu větu hlavní.

Stejně jako lidé není věta, ale vsuvka.

1VH, 2VH, 3VV PT – 1. část, vsuvka, 3VV PT – 2. část, 4VV PK, 5VV způs.

Další odpovědi
verka

1)taky účelová,důvodová
2)proč?za jakým účelem
3)poměr nevím
ostatní mi připadá správně.