ReHu

Jaké jsou rozdíly při zaměstnání zaměstnance ve firmě přes personální agenturu a přímo od firmy? Díky.

~~~~~~~~~~~~~­~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~­~~~~~
Co mám info, tak přijmutí do prac. poměru přímo přes firmu, myslím ty velké, častěji zahraniční firmy, je celkem málo pravděpodbné.
Přes agenturu to projde snáz,
Ale když to je pro zaměstnance nevýhodné, mohou se nějak bránit?
Pokud vím, jsou to celkem náročné práce. Fyzicky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud dodržují zákony tak žádné. Pouze to máš za méně peněz, než by jsi to měla jako kmenový zaměstnanec, ale ani to nemusí být pravda.
Doplňuji:
Na stravenky ani „13.“ plat není zákonný nárok. To je otázkou kolektivní smlouvy, kterou vyjednávají odbory se zaměstnavatelem.
Na ochranné pomůcky je ze zákona nárok !!!!!

Při zaměstnávání přes pracovní organizaci je to pracovně právní vztah jako každý jiný, ale nikoliv vůči firmě u které provádíte práci, ale vůči firmě která vás zaměstnává. Ta dostává za vaši práci zaplaceno a teprve ta vás platí, ona určuje kolik budete dostávat. Samozřejmě by měla dodržovat zákony. Musíte samozřejmě vydělat i na tu firmu !!!! a to je ten rozdíl v platu. Firma u které provádíte práci určitě nebude zaměstnanecké organizaci platit více než svému zaměstnanci. Opak je pravdou, jinak by to pro firmu u které vykonáváte práci nebylo výhodné.

Další odpovědi
lexx

agentura si ponechá až 30% Tvého výdělku a v případě poklesu objemu zakázek, výroby a odbytu Tě nechá doma bez koruny, jsi v podstatě poskok – nádeník na telefon, loupežníci a novodobí otrokáři, paraziti na lidském neštěstí to jsou a nic víc

kapka

Mosoj ma vpodstate pravdu. Az na nejake drobnosti, ktere podle zakona myslim jsou. Neni narok treba na firmou dotovane zavodni stravovani, jidlo je za plnou cenu. Neni narok na 13. plat a na fasovani mycich prostredku a tak. Nebo na nejaky permanentky nebo prispevky na vitaminy atd.
A to co je jasne nelegalni, ale bezne – kdyz je malo prace, zustanou doma v prvni řadě agenturni a zadarmo samozrejme. Jeden den nebo klidne pres mesic. Smlouva je klidne na dobu urcitou s nevyplnenym datem propusteni, to se doplni aktualne v den propusteni. ;) Dokonce vam nemusi ani na konci roku udelat dane.
:(

Doplňuji:
S tema danema to asi podle zakona je, nevim. Ale prijde mi to divny.
Plat – jak pise Mosoj. Jen byva treba nizsi zaklad a k tomu jsou ruzne dalsi penize, ktere ale nikoho nezajimaji pri vypocitavani podpory v nezamestnanosti. Nebo nemocenske a tak.

Luxx

rozdíly nevím, ale jedna agentura dohazující lidi do místní fabriky dává smlouvu vždy na 14 dní.. to jen pro představu, jak to funguje
Doplňuji:
někdy na týden..

kapka

Lexx- ale neznamena to, ze ma agenturni o 30% nizsi plat. S nadenicinou souhlasim. Osobne bych agentury zakazala. I kdyz pro firmu to je urcite prinos, kdyz ma pruzny pocet zamestnancu.