Michal Kole

Jaké jsou rozdíly mezi písní a básní ?

Oba tyto kulturní útvray mají refrén, verše, rýmy.

Myslím, hlubší teoretické rozdíly mezi básní a písní než že báseň se říká a píseň se zpívá.

Nejlepší odpověď
quentos

Hlubší rozdíly snad neexistují – píseň je zhudebněná poezie.

Další odpovědi
annas

Lyrická poezie byly původně provázena hrou na hudební nástroj (zpravidla lyru). Proto je vlastně lyrická poezie původem písní.

Ale uvádějí se rozdíly mezi textem básnickým a písňovým.

  1. REFRÉN – výrazný zpěvný, chytlavý, aby nutil lidi zpívat, ideální je nějaký dobře zapamatovatel­ný slogan
  2. SLOKA a BRIDGE – aby píseň nebyla jednotvárná potřebuje aspoň tři části (které se zpívají na různé melodie). O refrénu byla řeč. Sloka může být méně výrazná (ale o to pravidelnější musí mít verše a slabiky), bridge zase musí vyvolat očekávání, co se bude dít dál, je to už takový polorefrén
  3. PRAVIDELNOST – píseň má nějakou melodii, musíte se prostě trefit do slabik a do přízvuků
  4. RYTMIČNOST – kromě zmíněných přízvuků také pozor na dlouhé a krátké slabiky. Co se rýmuje a krásně do sebe zapadne v básni, to do sebe nemusí zapadnout v písni
  5. RÝMY – rým, který zní dobře v básni, nemusí dobře znít v písni, slov, které můžete zrýmovat v písni, je méně než v básni.

Zajímá-li vás, jak se dívají na písně a básně někteří autoři, projděte si odkaz

http://opicire­vue.cz/obsah/ba­sen-versus-text-k-hudbe-1-cast

čelsi

písen je hudba má melodii když to básen jsou pouze verše.