Jaké jsou rozdíly mezi napilým, podnapilým, opilým a zlitým?

Nejlepší odpověď
Drap

Rozdíly jsou nevelké. Hranice je velmi ostrá a jednotlivé stavy přecházejí pozvolna od nejnižšího po nejvyšší.

Další odpovědi
marci1

Drobné nuance zde jsou, ale jinak tyto názvy vystihují téměř totéž: (člověk) mající v krvi alkohol v míře významně omezující normální smyslové vnímání resp. reakce. 🙂

Synonyma: opilý, podnapilý, napitý, (hovorově) nalitý, namazaný, zkárovaný, (expresivně) ztřískaný, nažraný, na mol, pod obraz, pod vobraz,
nametený, navátý, (eufemisticky, knižně) ovíněný, nachmelený, (eufemisticky) líznutý, cinknutý, připitý, (expresivně) nadraný, zrubaný nalámaný, nadrátovaný, zmaštěný, na šrot, zlinkovaný, (žertovně, familiárně) zpumprlíkovaný, kantáre, (vulgárně) na s.ačky, nam.daný, na káry, (řidčeji, expresivně) nažraný jak deka, vylitej jak váza; mít opici, mít ho jak z praku, mít draka, mít nakoupíno, mít v hlavě, naložený v lihu, zhulákaný, mít ji jak vidle / mít ji jako vidle / mít ho jak vidle / mít ho jako vidle

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/opil%C3%BD