simonka

Jaké jsou příplatky za soboty a neděle?

jaké jsou příplatky za soboty a neděle? Od zaměstnavatele máme ve smlouvě 10% za soboty a neděle, nyní přišel s tím, že nám tyto příplatky bude krátit pouze na 1% , vím, že cca před 5ti lety to tak byla, ale jak je to od roku 2018:

Nejlepší odpověď
Edison

Zákoník práce:
§ 118
Mzda za práci v sobotu a v neděli

(1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

Z toho chápu, že nesmí být nižší, neb zákon to nepřipouští, naopak jasně píše „nejméně 10%“.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast6

Další odpovědi
ivzez

Zaměstnavatel Vám nesmí jednostranně krátit
příplatky stanovené zákoníkem práce.

Tyto příplatky se vztahují i na práci v noci, tj. za práci od 22
do 6 hodin (10 %), za práci přesčas (minimálně 25 %) a za práci
ve svátek (minimálně 100 % průměrného výdělku).

Zákoník práce, §§ 114, (přesčas), 115 (svátek), 116 (noc) a 118 (víkend):
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p114
________

Simonko,
vzhledem k této i k Vašim předchozím otázkám bych Vám
poradila dát výpověď a najít si korektnějšího zaměstnavatele.
U tohoto budou stále s něčím problémy.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p118

Dochy

Podle mně je těch 10% minimum pokud se nedohodnete jinak. Nepředpokládám, že byste se na 1% dohodnout chtěli a nejsem si jist zda zákon dovoluje jít pod těch 10%…

Ale radši píšu jen do diskuse, určitě se tu ozve někdo povolanější…

ivzez

Setkala jsem se s dohodou nižších příplatků v kolektivní smlouvě.
Jednostranně, že by to určil zaměstnavatel, ne.