Luciášek32

jaké jsou příčiny a důsledky okupace ČSR v roce1968?

Nejlepší odpověď
autacek

Odborný výklad najdeš na netu, tak že zkráceně, koncem šedesátých let se začala. situace ve společnosti natolik uvolňovat, že lidé po „teroru“ padesátých let začínali být dokonce šťastní a věřili na změnu, tzv. socialismu s lidskou tváří. Uvolňoval se vztah se západem, polevila cenzura…
Bohužel, SSSR se tento vývoj příliš nezamlouval – neb jsme se vymaňovali jejich východnímu vlivu, tož se nám dostalo internacionální pomoci tzv. spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy, a započala normalizace. Sověti se tu pak pro jistotu s vojskem uhnízdili, aby příště nemuseli trajdat tak daleko, taky to měli blíž na „západ“ a my jsme byli nárazníkové pásmo. A jelikož se vlády ujaly sověty schválené struktury, pokračovalo to tu dál dle sovětského vzoru a žádné západní manýry se k nám již víc nedostaly.
Nicméně, darebáci se najdou v každém režimu a každá dobrá myšlenka dokáže být zneužita…, v každé době.