Jaké jsou povinnosti a práva dozorčí rady?

Za co dozorčí rada zodpovídá?

Odpovědi
chucky

Dozorčí rada je kontrolním orgánem nadačního fondu.

Dozorčí rada zejména kontroluje plnění podmínek pro poskytování nadačních příspěvků, kontroluje správnost účetnictví fondu a přezkoumává roční účetní závěrku a výroční zprávu.

standa

České podnikatelské i nepodnikatelské prostředí zná mnoho ´typů´ dozorčích rad. Níže se zaměřuji na dozoročí rady právnických osob zřizovaných dle obchodního zákoniku zejména akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným ad.

DOZORČÍ RADA:

  1. dohlíží na působnost a činnost stat.orgánů (jednatelé, členové předtavenstva, …)
  2. dohlíží na uskutečňování podnikatelské činnosti společnosti
  3. nahlíží do ´účetnictví´ a kontroluje tam obsažené údaje,
  4. přezkoumává všechny druhy účetních závěreku a návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty a předkládá své vyjádření valné hromadě,
  5. účastní se valné hromady společnosti a je povinna seznámit valnou hromadu s výsledky své kontrolní činnosti.
  6. svolává valnou hromadu, jestliže to vyžadují zájmy společnosti, a na valné hromadě navrhuje potřebná opatření.