tomáš007

Jaké jsou politické problémy v Izraeli, Palestině, Sýrii, Abcházii a Jižní Osetii?

Odpovědi
Nuk nuk

Co se týče Izraele, tkzv. Palestiny a Sýrie, jsou informace celkem dostupné v novinách a zprávách. O Abcházii a Jižní Osetii se toho u nás ví méně.

  1. Izrael x Palestina je dlouhotrvající konflikt, který začal de facto ještě před založením státu Izrael. Když to zkrátím a hodně zjednoduším, jde o to, že tkzv. Palestina si nárokuje izraelské hlavní město Jeruzalém a některé další oblasti, které patří nebo patřily Izraeli. Ve skutečnosti tu ale nejde ani tak o nějaký kus země, ale o snahu Izrael zničit úplně.

K tomu má Izrael ještě několikaletý spor se Sýrií o Golanské výšiny, který ale teď není tolik aktuální kvůli jiným událostem v Sýrii.

  1. Sýrie: Její současné politické problémy snad zná každé děcko. Je to trochu složitější situace, ale opět to zejdnoduším, a napíšu, že tam probíhá občanská válka, plus část jejího území ovládá Islámský stát.
  2. Abcházie a JIžní Osetie jsou dvě autonomní republiky Gruzie. V 90. letech 20. století ale po ozbrojeném konfliktu (občanské válce) vyhlásily na Gruzii nezávislost. Gruzie si území obou dvou nárokuje a jejich samostatnost prakticky nikdo neuznává. Obě ty to republiky jsou politicky směrované na Kreml, což je další problém, který překáží ve zlepšení vztahů s Gruzií.