I am Kejbý

Jaké jsou podpínky svěření spřízněného dítěte do péče?

Ahoj, mám dotaz – pokud by dítě, například mé sestry, osiřelo, byla by rodině nabídnuta možnost je vychovávat? A pokud ano, musely by být splněny určité podmínky jako u normální adopce? Myslím například to, aby dítě vyrůstalo v kompletní rodině, atd. :) … Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Pokud se něco takového stane, tak je nejprve snaha umístit dítě v blízké rodině.
Je několik možností:

  • adopce to znamená, že nebudete na dítě pobírat žádné dávky a stane se jakoby vašim dítětem. Budete moct za něj rozhodovat, jako za své vlastní dítě. Např. mu můžete vyhotovit cestovní pas.
  • pěstounská péče to na dítě pobíráte dávky, asi od 5000 do 6600 podle věku dítěte, plus za to že se staráte dostanete od státu odměnu pěstouna ve výši 8000kč/měsíc hrubého, odvádíte z ní daň a pojištění. Nerozhodujete za dítě ve všem, bez souhlasů rodičů, nebo sociálky mu nevyhotovíte cestovní pas atd. Rozhodujete jen v běžných věcech. Dávky PP nebere prarodič, protože má vyživovací povinnost.

Pokud není možné dítě umístit takto v rodině je pokus umístit dítě v PP u cizích lidí, pokud to není možné, je na řadě ústav:-((
Doplňuji:
Podmínky jsou jen takové, aby tou dítěti bylo u vás dobře, zda jste vdaná, svobodná, nebo rozvedená nikoho nezajímá.

Nejlepší je vzít si dítě do PP a až poté řešit adopci.