vojtináč128

Jaké jsou podle vás nejslavnější objevy matematiky?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Např. Pythagorova věta a kartesiánská soustava souřadnic od R. Descartesa.

Další odpovědi
hapiky

E=mc2.

aliendrone

To je kua těžko hodnotit. Hodím do placu „obejv NULY“, tedy že „nic MÁ hodnotu“ (či JE hodnota). :)
Dnes přijde „0“ každému normální a nikdo se nad tím nepozastaví. Jenže ve své době to byl převratný objev. A asi opravdu nemohl přijít na svět nikde jinde, než v Indii – s jejím zvláštním filozofickým světem (nirvána atd.). Míra abstrakce nutná k potřebě zavedení nuly je prostě ohromná. Pochop, tak nějak přirozeně „počítáš NĚCO“ – peníze, babuchen, vojáky…

Snajpr počítá zářezy na pažbě, Kepler zářezy na pelesti postele, pro každé „něco“ je tak nějak samo sebou nějaká symbolika (číslo). Ale zavést symbol pro NIC jako HODNOTU, inu to už chce fakticky koumáka. Však na to také lidi přišli až ve čtvrtém století našeho letopočtu, myslím. ;) :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Justin1

hapiky: To, co uvádíš, patří do fyziky, ne do matematiky.

hapiky

Ne. Je to jen o fyzice, ale je to rovnice a ta patří do matematiky.

Dochy

Promiň, ale po matematické stránce je to tak primitivní, že to patří pár set let před Einsteina. Teprv on na začátku 20. století tomu dal převratný fyzikální význam.

Alesh

Pak ale musíš napsat vynález rovnic a ne konkrétní fyzikální rovnici. 😉