poa.li

Jaké jsou podle vás motivace ke konání dobra a nesobeckému jednání? Díky..

Pěkný den přeji…

Nejlepší odpověď
barnajka

Třídní profesor nám dal před lety radu do života. Řekl, ať nečekáme, že by pro nás někdy někdo udělal něco jen tak, nezištně..jen kvůli nám samotným. Člověk je prý ze své podstaty sobec a vždycky dělá jen to, z čeho má i on sám nějaký užitek.
No popravdě: jak jsem si do té doby pana profesora vážila, najednou v mých očích klesl o pěkných pár příček dolů… He?? To chtěl jako říct, že i já jsem sobec?? Jááá, která by se pro druhý rozdala?? :))
Ale čím jsem starší (moudřejší?), tím víc začínám rozumět.
A dávám panu profesorovi zapravdu.
Víte, ono totiž to sobectví nemusí nutně znamenat jenom takový ten materiální prospěch, který z pomáhání máme.. Jsou lidi, kteří by pro vás zadarmo nehnuli ani prstem, kteří za všechno očekávají odpovídající revanš: peníze, naturálie, protislužbu.
A pak je tu druhá sorta lidí, zdánlivý protipól: srdeční dobráci, velkorysí a nesobečtí, vždy ochotní pomáhat všude a všem.
Jo, tihle lidé jsou skoro takoví pozemští andělé, souhlasím.
Nicméně…
I oni jsou sobci. Tak trošku.
Nevěřte, že vám pomáhají jen proto, aby vám pomohli…dělají to i pro sebe: pro ten dobrý pocit, že vám mohli pomoct..pro tu radost, kterou jim dává vaše štěstí a váš úsměv.
Samozřejmě, že je to úplně jiný druh sobectví, ale přesto to sobectví je.

Osobně si myslím, že 100% čisté lásky..a pomoci beze špetky sobectví..je schopna jenom jediná bytost na světě: milující matka chránící svoje dítě.
A ještě možná mentálně postižení, to jsou taky takový čistý duše, který se bez egoistických buněk už automaticky rodí.

…jenomže tím ten výčet asi tak hasne: my všichni ostatní jsme holt odporní sobci, zavrženíhodní více či méně ;)

PS: Kolik z vás chodí na Odpovědi JEN proto, abyste pomohli druhým?
Každý tu jsme i kvůli sobě: dozvědět se něco, zrelaxovat se, polaskat svoje ego tím, že jsme někomu mohli pomoct.
Podle mě opravdově nezištný, nesobecký dobro vlastně neexistuje.
…kromě teda výše zmiňovaných výjimek ;)

Další odpovědi
Damiana

Na začátku určitě záleží hlavně na tom, jaký člověk je a co chce dávat dál. Myslím si ale, že je to ovlivňeno i poznáním. Pokud bude mít někdo špatné zkušenosti a za svou slušnost, dobro a nesobeckost narazí na faleš, chamtivost a vypočítavost, hodně ho to ovlivní. Bývá to pak bohužel tak, že nechce být za „blbce“ a raději se zachová podle „stáda“. A to bývá extra sobecké. Zpravidla to pak odnese někdo, kdo za to nemůže.

Je to docela obvyklá situace v partnerských vztazích. Ne každý má štěstí na partnera a ne vždy se sejdou lidé stejných morálních hodnot.
Příklad: Muž bude zamilovaný a udělá pro svou ženu vše. (Nebo obráceně.) Bude upřímný, otevřený a lásku dá najevo se vším všudy. Žena ho bere jako „bačkoru“, tak ho využije, podvede ho, zklame, zlomí mu srdce. Většinou si najde individuum, které se chová stejně falešně a pak vzpomíná na bývalého. Ten má narušenou psychiku nedůvěrou. Že to odnese další partnerka je nasnadě. A pak nemáme mít plné čekárny nešťastných lásek.

Sůwa

To není otázka motivace, ale povahy.

kropitko

No prostě mám radost, když mohu někomu pomoci. Teď ale nevím, jestli i to není sobecké, vždyť to vlastně dělám pro sebe. 🙂

briketka10

snažím se být štědrá, vlídná, věrná a spravedlivá, zažila jsem si dost s mou mamkou..
jednat dobře jistě občas, možná často, bolí.. ale i spousta jiných přirozených věcí člověka obtěžuje, dobré skutky jsou často nuda, ale jsou potřeba..
konání dobra se bez halasného vytrubování ani neobejde, možná jednou přijde doba, kdy lidé budou nesobečtí a solidární jeden s druhým..
proto se snažím chovat k druhému tak, jak on se chová ke mně..

hanulka11

Pokud vykonávám dobro -nemusí mě nic motivovat ,dělám to od srdce.

Spíš člověka motivuje zlo – kdy se děje něco opravdu nechutného , nespravedlivého …pak máme někdy sklon oplatit to stejně/ale nemělo by to být pravidlem/.

Ale proto by mělo platit …jak chceš aby se lidé chovali k tobě, chovej se ty sám k nim .
Proto se usměj i bez důvodu …nic tě to nestojí a lidé se budou usmívat taky a den bude pro všechny pěknější a pohodový.

dědapetr

Motivací je ten dobrý pocit z konání dobra a nesobeckého jednání a radost toho pro koho jste to učinili.

led

Ad Barnajka,
to PS. si zaslúži zvláštny palček.

barnajka

To vůbec není třeba, led – nechodím sem přece pro palečky…
Mě přece stačí ten hřejivý pocit :))

led

a vraj nezištná a chce získať hrejivý pocit
:D

briketka10

🙂 🙂 🙂