Jaké jsou neduhy duhy?

Nejlepší odpověď
annas

  1. Řekla bych, že duha nemá neduhy, protože neduhy se týkají lidí. Ale sasma duha může některé neduhy způsobit člověku..
  2. Neduh = nemoc, choroba (zvl. vleklá); zlo, pohroma, rána; nepravost, porušení mravního řádu.
  3. Ale duha může jít člověku i k duhu, protože je na ni krásný pohled, tudíž mu může udělat radost, přinese mu tedy prospěch, třeba mu pomůže ke zdraví. ,

Jít k duhu – dnes jen v tomto spojení, i když původně duh a neduh byla antonyma.

Původ slova neduh – neduh, neduživý. Psl. *nedǫgъ je od *dǫgъ (csl. dǫgъ ‘tuhý, pevný’, srov. :duh), které souvisí s polským. dużo ‘velmi, mnoho’, lit. daug ‘mnoho’, něm. tüchtig ‘zdatný, pořádný, důkladný’, taugen ‘hodit se’, vše z ie.*dheugh-‘hodit se ,být zdatný’
V. Machek: Etymologický slovník

Další odpovědi
ivzez

Nezřetelnost
nedostatek vody
nedostatek slunce

Drap

Různé. Kapacita těchto stránek neni na výpis dostatečně velká.Vycházím z toho, že na konci duhy, tam kde se dotýká země je ukrytý poklad. Co já jsem se nachodil a nakopal. Pořád ale nic.

led

Drap, kde to vlastne sa spája duha so Zemou. Hľadala som ju na Východe, na Juhu, na Západe, na Severe a dokonca aj v našich končinách a nikde nič.