Rohlik

Jaké jsou možnosti získání maturity s výučním listem?

Modelová situace…

Subjekt dodělal 3-letý učební obor kuchař a získal výuční list. Po škole šel pracovat v jiném odvětví, než je kuchařina. Nyní by chtěl získat maturitu dálkově pomocí nástavby.
Jenže, kuchařina ho již nebaví a proto nechce chodit na nástavbu pro daný obor. V případě kuchaře to bude asi gastronomie.
Lze maturitu získat nástavbou, která je ve zcela odlišném odvětví? Případně, jak jinak získat maturitu dálkovým studiem?

Nejlepší odpověď
annas

Otázky se pravidelně opakují, je jich několik stránek, ale dotazy jsou podobné, nemůžu najít tu pravou

Studium při zaměstnání je náročnější, je třeba, aby dotyčného zaměstnavatel uvolňoval atd. .

Maturita po vyučení

"Nástavba je studium pro vás

Jak vyplývá z názvu, nástavbou se rozumí zvýšení nebo rozšíření čehosi. V tomto případě vašeho dosavadního vzdělání.

Nástavbové studium navazuje na vyučení, proto je určeno výhradně vyučeným. Přihlásit se můžete tehdy, pokud:

*vlastníte výuční list z 3letého oboru s vyučením (např. v oboru elektrikář, prodavač),

*prokážete při přijímacím řízení požadované vědomosti a dovednosti,

*jste zdravotně způsobilý/á pro výkon daného povolání, a tím i pro studium příslušného oboru (pokud je zdravotní způsobilost požadována).

Pro dospělé lidi, kteří již pracují, jsou otevřeny jiné formy studia než denní. Studujete tak souběžně se svým zaměstnáním

Raději se však předem dohodněte se svým zaměstnavatelem, zda a jakým způsobem vám studium umožní (budete se uvolňovat z práce).

Nástavbové studium v jiných formách vzdělávání trvá 3 roky (denní je dvouleté). Na výběr je:

*dálkové studium – nejvíce nabízená forma, obvykle jdete do školy jednou týdně, ale jinak se víceméně učíte samostatně, můžete využít 200 – 220 konzultačních hodin během školního roku,

*distanční studium – jde o řízené samostudium, kdy se školou komunikuje prostřednictvím informačních technologií, možné jsou i individuální konzultace; nabídka škol je zatím malá,

*večerní studium – výuka je časově náročná, probíhá odpoledne a večer v rozsahu 10–18 hodin týdně; minimální nabídka škol, ale i poptávka zájemců.!

atd.
http://www.in­foabsolvent.cz/Ra­dy/Clanek/7-3-02

Více o přijímacích zkouškách, termínu přihlášení atd.

http://www.in­foabsolvent.cz/Ra­dy/Clanek/7-3-03

Další odpovědi
Lamalam

Podívej se na instruktážní film „Marečku, podejte mi pero“. Tam se dozvíš vše potřebné.

ivzez

Maturitu lze získat i v jiném oboru, než v kterém člověk získal výuční list.

Učila jsem na SŠ, která mj. měla nástavbové studium pro absolventy učňovských
oborů s výučním listem. Buď dvouleté denní nebo tříleté dálkové (konzultace jedno odpoledne týdně). Šlo o „univerzální“ obor podnikání.

Kamilovo

Ahoj, když se podíváš na https://www.1job­.cz/prispevek/ma­turita-pri-zamestnani , tak zjistíš, že způsobů, jak si dodělat maturitu je více. Mně například nejvíce vyhovovala večerní škola, díky které jsem měl i dostatek času na to, abych se stíhal věnovat mému zaměstnání.