Vexticek

Jaké jsou komplikované dvojice slov po b,f,l ??? Děkuji předem za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, co považuje za komplikované dvojice. Ale mezi psaním y a i je u některých slov rozdíl. Význam je třeba si uvědomit. Pokud sjem na něco zapomněla, tak v dodatku nebo v diskuzi.

1. být (bych, bys, by, bychom, byste, abych, abys, aby, …, kdybych, kdybys, kdyby, …, bytí, živobytí, bývat, bývalý, byt, bytná, bytový, bytelný, bytost, bydlit, bydliště, obydlí, bydlo (tj. příbytek, živobytí), dobýt, dobyvatel, dobytek, dobytče, dobytkářství, nabýt, nabývat, nábytek, obývat, obyvatel, obyvatelstvo, odbýt, odbyt, neodbytný, pozbýt, přebýt, přebývat, přebytek, přibýt, přibývat, příbytek, ubýt, ubývat, úbytek, zbývat, zbytek, zabývat se), obyčej (obyčejný), bystrý (bystře, bystrost, bystřina, Bystřice), bylina (býlí, býložravec, černobýl, zlatobýl), kobyla (kobylka, Kobylisy), býk (býček, býčí, býkovec), babyka; Bydžov, Přibyslav, Bylany, Hrabyně; Zbyněk.

Být x bít, bydlo x bidlo, dobýt x dobít, nabýt x nabít, ubýt x ubít, býlí x bílí

2. Po f se v základech domácích slov y/ý nepíše, proto vyjmenovaná slova na f v češtině nemáme.
V některých učebnicích a přehledech vyjmenovaných slov bývá uvedeno přejaté slovo fyzika, refýž, popř. i chlorofyl, stafylokok a složeniny s fyto-. Obojetnost f se nevztahuje pouze k základům slov domácích, ale projevuje se např. v koncovkách (grafy, žirafy x v kafi).

zefír x zefýr – zefýr = básnicky vánek, bůh mírného západního větru x zefír = jermná bavlněná látka

3. slyšet (slyšitelný, slýchat, nedoslýchavý), mlýn (mlynář, mlýnice), blýskat se (blýsknout se, zablýsknout se, blýskavice, blýskavý, blyštět se), polykat (zalykat se), vzlykat (vzlyknout, vzlyk, vzlykot), plynout (uplynout, rozplynout se, rozplývat se, splynout, splývat, oplývat, vyplývat, plynulý, plyn, plynný, plynárna, plynoměr, plynojem), plýtvat, lysý (lysina, lyska, Lysá, Lysolaje), lýtko, lýko (lýčí, lýčený (tj. lýkový), lýkovec, lýkožrout), lyže (lyžovat, lyžař), pelyněk, plyš, slynout, plytký, vlys (vlýsek, vlysový); Volyně.

mlýn, mlynář x mlít, lýčený (od lýko) x líčený, vlys x vlis, lysý x lísat se, lyšaj x lišej, lyže x ližina