Avatar uživatele
Pokročilý

Jaké jsou fáze spánku a kolik jich je?

v jaké se nám zdají sny a v jaké když se probudíme tak si pamatujeme sen

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Stručně, jasně ... http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Každý normální člověk má za noc 8 až 10 snů, přestože asi 8 % žen a 15 % mužů tvrdí, že sny nemívají. Avšak nejméně 42 % žen a 25 % mužů si po probuzení vzpomene alespoň na jeden sen. Byl vyvrácen názor, že by ženy měly sny častěji než muži, nebo činorodí lidé častěji než pasivní. Snění u zvířat se různí druh od druhu. Vzpomínka na sen může být po probuzení živá, ale zpravidla se velmi rychle vytrácí - pokud si chce člověk své sny pamatovat, je dobré si je hned po probuzení zapsat.
Dříve se soudilo, že sny trvají jen několik sekund, dnes se přijímá názor, že sny probíhají víceméně v reálném čase, pouze se jejich obsah velmi rychle přizpůsobuje vnějším a vnitřním podnětům. Rovněž názor, že sny jsou pouze černobílé, už byl vyvrácen.
Sen se objevuje v obou spánkových fázích (REM fáze i NREM fáze). Sny v REM fázi bývají velmi živé, barevné a spíše nelogické. První se dostavují asi 70 minut po usnutí a probíhají asi 10 - 30 minut, REM fáze a živé sny se dostavují asi 4x za noc. Pokud člověk několik nocí po sobě neabsolvuje REM fázi a sny, délka REM fáze se v následujících nocích významně prodlužuje.


Avatar uživatele

Fáze spánkuSpánek má celou řadu fází. Nejdůležitější fází spánku je tzv. REM fáze spánku (rapid eyes movement) - spící člověk má zavřené oči, ale pod víčky se mu rychle pohybují bulvy. Při při REM fázi spánku se často zdají sny. REM fáze spánku ovlivňuje zadní část mozku.

Další důležitou fází spánku je NREM (Non Rapid eye movement), ve kterém se už nepohybují oční bulvy a tento stav slouží k duševní relaxaci. NREM fáze je hluboká část spánku.

Během spánku se obě výše zmíněné fáze střídají. Během spánku se tedy jednotlivé fáze spánku střídají a často jsou přeřušovanýny pohyby i probuzením. Zhruba po 1 hodině se spánek na chvíli vrací do třetího nebo druhého stádia a poté je fáze REM (5-10 minut).

Střídání fází, buzení i pohyby jsou u každého spícího značně odlišné. Dokonce u dětí po narození utváří fáze REM 50% celkového spánku. U novorozence se REM fáze stále zkracuje až do 4 let věku, kdy tovří cca 20-25%. V dospělosti tvoří REm fáze mezi 15 a 20% podílu spánku

Zdroj: internet


Avatar uživatele
Zlatý

Já si své sny pamatuji a řeknu na rovinu,že kdyby se podle mých snů měl natočit film,či napsat kniha,byl by to trhák!A co já toho nakecám,to je až neuvěřitelné!

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.