Nevímkdo008

Jaké jsou druhy zkoumání bakterií?

Doplňuji:

  • metody zkoumání bakterií

Odpovědi
RyuzakiKate

No, nevím, proč je to zařazeno v kategorii Věda – Fyzika, ale budiž…
Kolonie bakterií můžeš zkoumat tak, že je sedimentační nebo otiskovou metodou necháš růst, a pak dále různé kolonie očkovat na agarové plotny – na Petriho misku nebo do zkumavky. Podle toho pak určuješ vlastnosti bakterií – jakou maj barvu, jestli nějak zbarví živnou půdu, nároky na kyslík…
Pak můžeš bakterie barvit – buď tzv. Gramovým barvením (to se barví buňky) nebo negativním (barví se pozadí).
A samozřejmě pozorovat pod mikroskopem, kde určíš, jestli to je kolonie diplokoků, sarcinů či streptobacilů…

dejavu

Bakterie se zkoumají mikroskopicky. Například ty, které se zkoumají v medicíně, jako původci nemocí, se očkují na různé živné půdy, respektive se tam vzorky stěrů zapouští a čeká, co na živné půdě vyroste. O růstu a kultivaci bakterií zde http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Mno%C5%­BEen%C3%AD_bak­teri%C3%AD_in_­vitro