Aranjuez

Jaké jsou druhy věcných břemen značených v katastru? Znám chůze, jízdy, vedení a neznám další.

Odpovědi
ivzez

Užívání nemovitosti.
Využívá se např. při darování nemovitosti,
kdy si dárce vymíní v nemovitosti do­žít.

Drap

Věcné břemeno může být i vedení kanalizace , plynu nebo vody po pozemku., sklízení úrody ze stromů., těžba dřeva a spousta dalších věcí.

Smlouvyzdarm

Tak dnes se jednotlivá věcná břemena jmenují služebnosti, dřívější VB chůze a jízdy je dnes služebností cesty a stezky, dále máme služebnost průhonu, služebnost okapu, služebnost rozlivu, služebnost bytu, užívací právo (třeba služebnost bytu je užívací právo), požívací právo, právo na vodu, služebnost inženýrské sítě, právo pastvy, služebnost okapu a víc si nevybavím, ale myslím, že to bude zhruba vše. Blíže je to v § 1257 a násl. zák. č. 89/2012 Sb.