Mám čas od času velký problém s usínáním a kvalitou spánku, zejména, když si dám na večer něco těžkého. Tím, že začínají poměrně teplé noci, by mě zajímalo, jak tomu uzpůsobit stravování zejména večer před spaním. Děkuji za tipy.
| Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? jirka F před 11 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Možná že tělo zatěžuje mít všechny složky potravy tzv. na jednom
talíři. Protože se pěstuje kult pestré stravy. Klidně bych zvolila buď
bílkovinnou večeři- maso, sýry, vajíčka (i se zeleninou) nebo jen
sacharidovou- pečivo, ale ne sladké. Pokud i ovoce, tak kiwi zaručí
klidnější spaní. Kiwi bych zkusila každý večer aspoň několik dní, jako
kúru.
https://www.youtube.com/shorts/l50NXt5aY9k
|
4Kdo udělil odpovědi palec? zjentek, da ny, cappuccino, CalmPoint
před 11 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
To není otázka s odpovědí na pár řádek… 😉
Každý z nás je svého druhu originál. Každému vyhovuje něco jiného,
s ohledem, na již vzniklé dyspeptické obtíže.
BOHUŽEL, i „rady“ a doporučení některých výživových poradců
(obecné, moderní…), jsou často scestné. Nevyhovují všem.
Základní nesmysl je heslo „večeři dej nepříteli“ (opak je pravdou).
Problém nastává tehdy, když dodržuji doporučení – večeře do
18. hodiny, v případě, že jdu spát ve 22–23h. Takové tělo v noci
strádá hladem! Nemá co zpracovávat.
Další OMYL je „odbýt“ večeři mléčným výrobkem, dát si před
spaním (2 h před) jogurt. A to si ještě naiva myslí, jak „pohladil“
žaludek nebo střeva. OPAK JE PRAVDOU. Taková střeva úpí a trpí při
zpracovávání mléčné bílkoviny na noc.
ZÁSADNÍ PROBLÉM evropské populace (až 80%) je deficit stavebních prvků a
paliva pro mozek (řídí veškeré pochody v těle). Minerály a
vitamíny.
Už přes 20 let se přetřásá (včetně médií), že v zelenině a ovoci
nic moc z toho nenajdete. Je to dobrá vláknina… Ani ten pro Evropana
ničím nevýznamný banán nemá takové složení jako ten čerstvě sklizený
a snědený tam, kde vyrostl. Ty nedozrálé, zelené banány, které „dojdou
cestou“ a v úpravnách, mají jiné vlastnosti.
"Při špatném spánku a nespavosti člověku nejčastěji chybí
hořčík, vápník a železo. "
Hořčík s vápníkem se navzájem potřebují, aby si tělo dokázalo vůbec
něco přisvojit!!! V jednom dnu mít optimální příjem obou prvků (bez
deficitu B vitamínů, D a C). O modrých světlech obrazovek, displejů
(nedostatek melatoninu) a nedostatečném zatemnění, se bavit nebudeme 🙂
Dotaz je zaměřen na stravu – večeři.
TEDY důležitý je čas při obvyklém usínání a čas posledního
jídla.
Lehčí večeře = zdravější a vyhovující tuky. Lehčí druhy masa. Ne
červené (vepřo knedlo zelo), může být těžší než drůbež, ryby,
králík.
Když VEJCE, raději vařené než míchané nebo volské oko. Vařené vejce je
ze všech možných úprav nejlépe stravitelné.
ZELENINA – zvláštní kapitola 😐 V létě nás láká syrová a studené
saláty, ALE kolika lidem vadí syrová paprika, rajčata, salátová okurka,
cibule, česnek.....
V lepším případě jen říhají nebo mají pocit těžkého žaludku.
Večer zelenina – ANO, ale taková, kterou mohu lehce zblanšírovat, hodit
na pánev, gril nebo do trouby (čili rychlá tepelná úprava).
Raději brambor k večeři než knedlík, těstoviny z bílé mouky
s omáčkou a těžkým masem.
BÍLKOVINU ano, ne mnoho, a lehčí druhy masa, ryby. PROTOŽE hlavně
bílkovina/protein SYTÍ. Dostatečně, bez pocitu hladu a zdravě (na rozdíl
od sacharidů).
Neméně důležité (obecně) je pravidlo nepít větší množství tekutin
před jídlem a během jídla!!! Napít se až po. Zapíjet jen malými doušky
(když to musí být). Žaludek pak člověku odvede dobrou práci. Trávicí
tekutiny, kyseliny – nejsou naředěné a nedostatečně zpracovaný obsah
žaludku (ještě netekutý) se pro nevhodný příjem tekutiny (pití) ⇒
předčasně neposune do střeva.
To je asi tak k malému základu.
DALŠÍ téma by byla nevhodná kombinace jídel a bílkovin v jedné porci
jídla. To může právě na noc více činit obtíže, zátěž pro práci
organismu. Jako je třeba sýr x šunka, maso 😕 Jedno nebo druhé. Ta druhá
bílkovina čeká ve frontě na zpracování (kazí se, hnije, páchne a
v lepším případě, je jen pocit těžkého žaludku, říhání, větry,
ten vzniklý plyn někam musí 😉 i řádit ve střevech.
Stejně tak buď zelenina, nebo ovoce – NE obojí, v jedné porci.
Howgh.
Zbytek si člověk musí nastudovat, zjistit, ověřit SÁM, pokud nezískal
dobré stravovací návyky doma, v rodině. Případně od skutečných
odborníků (nejsou vždy mezi zdravotníky, nutričními poradci).
Upravil/a: quentos
| 0 Nominace Nahlásit |
Ja mam rada rajcata s mozzarelou a bazalkou, k tomu bagetu.
Nekdy si udelam okurkovo-rajcatovy salat a nastrouham do nej balkansky syr.
A kdyz me treba pozdeji popadne hlad, dam si par kosticek tvrdeho syra.
Na „lepsi“ veceri si davame hovezi carpaccio s oblohou.
Carpaccio se da ale udelat i z cervene repy.
dalsi priklad:
https://varimedobroty.cz/recept/jarni-salat-s-redkvickami-a-okurkou/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Upravil/a: cappuccino
| 0 Nominace Nahlásit |
Chjo… Tak já nevím. Zátěž, zátěž… 🤔🤔🤔 Tak já ti konečně už pro jednou vysvětlím, abychom spolu měli úplně jasno.
Ok, asi takhle. Já když normálně makám, fyzicky, tak jak se na zdravého a slušného člověka sluší a patří, cítím se pak zatížený. Tělo mi řekne. Vlastně mně můj organismus sdělí: hej, zjentek, vypni už, cítím se příliš zatížený. Tolik stručně, asi.
Po jídle ale nic takového necítím a ještě jsem „nepotkal“ jídlo, po kterém bych se zatížený cítil (pokud tedy nejsem komplexní chuj a znám definici slova ZÁTĚŽ). Takže neřeším, protože žádný můj organismus mně nesděluje, rozumíš mi? Já totiž před spaním v horku, obvykle polo-sedím neb polo-ležím vyvalený ve fotelu a to fakt, ale opravdu moc fakt, moje tělo nic nezatěžuje. Bo hnípu, vyvalený ve fotelu. Cítím se v tu chvíli jak ta lemra, líná. Bo kdyby ano, kdybych zatěžovat, CÍTIL BYCH ZÁTĚŽ, víme? Ale to se už opakuji. Rovnice tedy zní: nemakám, dělám úplné hovno = nemůžu být nijak zatížený. 🤷♂️🤷♂️🤷♂️
Zkus z výše uvedených informací nějak vyjít, třeba se ti život obrátí tuze k lepšímu, aj si fajně pojíš, bez ostychu, a hlavně: Jestli se obáváš, že ošulíš smrt, tak tě uklidním: ne, neboj, neošulíš. Čili, na to se úplně vyprdni, na takovou nějakou tvoji osobní domnělou „zátěž“. A moc nečti. Je to kolikrát úplně zbytečné, protože:
Až ti na organismus poprvé v životě dopadne zátěž, pocítíš to, neboj. Pokud zátěž nevnímáš, obvykle nejsi zatížený, ale… Pokud jsi zátěž skutečně nikdy nepoznal, možná opravdu vnímáš zátěž tam, kde úplně moc vůbec žádná zátěž prakticky není. Pochop. Protože tohle bude jinak tuze oříšek, ti to „vyřešit“. Heleď, nedělej si ze života úplně zbytečné peklo, co řešíš tady ty, platí jen tady na serverku, v běžném reálném životě nic takového neplatí. Víš? Snad ti tato informace nějak pomůže. Zatím to vypadá, že tvůj problém se „zátěží“ je jenom ve tvém mozku. A na to ti nic nepomůže. Navíc, podle mého jsi ty odpočatý až až. Nakonec můžeš si vytvořit kupř. nějaké vlastní kalorické tabulky, ale ty ti budou prd platné, budou úplně k ničemu a pomohou ti jako mrtvému zimník, i když jako placebo pracovat klidně mohou. Dokonce si troufám uvažovat, že konkrétně na tvou psychárnu dokonce takové nějaké tímto způsobem i zaberou. 🤷♂️🤷♂️.. 🤦♂️
| 0 Nominace Nahlásit |
Da ny je třeba doplnit, resp. rozporovat, v jednom zásadním bodě:
„nepít před ani během jídla, napít se až po“. To je právě jeden
z největších vžitých omylů západní civilizace. Žaludeční šťávy se
ředí PRÁVĚ pitím po jídle a ten všeobecný západní zlozvyk pít po
jídle západní civilizaci zkracuje život. Proč je v Indii a všeobecně na
Východě tolik lidí, kteří se ve zdraví dožili 100+ let? Samozřejmě
nejen kvůli tomuto, ale jedná se o jeden ze zásadních rozdílů ve
stravovacích návycích.
Něco k zamyšlení: Když se přežereme obědem a zalejeme ho pivem, proč
máme tak náhle chuť na kávu a něco sladkého? Vždyť jsme měli před
chvílí dojem, že už se do nás nic nevejde…
Je to právě proto, aby jídlo nápojem nekončilo, ale aby byl nápoj
„uprostřed“. Takže kávu a dezert si neodpírat! Tělo si řekne, co
potřebuje. To to pak raději jít ven rozchodit (nikoli rozběhat). Další
problém západní civilizace je právě v tom přežírání (schválně jsem
volil ten výraz, aby utkvěl). Ono přísloví „Jez do polosyta…“
nevzniklo náhodou. Ideální je mít po jídle tak „trochu hlad“.
Upravil/a: quentos
|
0
před 10 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
@zjentek: Ve svych odpovedich vychazis pouze ze sve situace. Ale existuji lide, kteri nepracuji fyzicky. Ti pak potrebuji jiny prisun kalorii!
@cappuccino Cappuccko, nechápu tvůj zbytečný příspěvek. Přece „přísun“ má být u každého jednotlivce takový, aby necítil ŽÁDNOU ZÁTĚŽ, ne? Vlastně toto je i celá odpověď na otázku.
To tomu taky nerozumíš? A jak dlouhé by ty odstavce měly být, aby této prosté jedné větě rozumět bylo?
Jo a ještě, ale to už pro úplně natvrdlé: Pokud člověk sní nakrásně i nějaké úplné minimum něčeho, čehokoli k jídlu (pod pojmem „úplné miminum“ nějakého jídla si snad něco adekvátního představíš) a přesto se bude cítit nekomfortně, plný, „zatížený“, nedej bože mu bude přímo nevolno, tak TADY SE NEJEDNÁ O ZDRAVÉHO ČLOVĚKA, jenže v otázce nic o nemoci nevidím, čili, asi tak, clear? 😮
Jím, na co mám právě chuť, ne, přece! Když to nejde (organismus se brání), je tam nějaká nedostatečnost, porucha (nemoc)! ☝☝☝
@zjentek
Už jsi někdy slyšel o rozdílném stravování, podle krevních skupin?
Právě pro udržení zdraví, eliminaci alergií ard. atp. ON každý nemá
„kachní žaludek“, jako KS B!
A protože každý jedinec je „originál“, každému ZDRAVÉMU ČLOVĚKU,
vyhovuje a prospívá, něco jiného.I s ohledem, na energetický příjem
stravy, v různou, denní hodinu. 😐 😛 😐
@zjentek
Zase mimo a zbytečné řádky. Ten zdravý člověk, si právě tou stravou
(i relativně zdravou) a nedostatkem příjmu, potřebných živin
(i z pestré stravy a těch, co jedí, kdykoliv, cokoliv, na co mají chuť),
PŘIVODÍ (VYPĚSTUJÍ), TA ZDRAVOTNÍ OBTÍŽE A NEMOCI. Ale to tebe, asi, ani
ve snu nenapadne…
JEZ SI CO CHCEŠ, DOMA CO MÁŠ A JINDE, CO TI DAJÍ 😛
@zjentek
To je vidět!!!
Ona by ti třeba „vysvětlila“, že na světě, nejsou jen fyzicky
pracující „občané“ a lidi, kteří mají zahradu, na které se také,
s radostí plahočí. Ale na to u bez AI, stačí obyčejný, lidský
rozum----
@da ny , bože, přečtěte si svorně s cappucckem mou odpověď JEŠTĚ PÁRKRÁT, ano!? Děkuju 🤦♂️🤦♂️🤦♂️
Máš tam vše uvedeno. Dokonce tam i vyčteš, že: „když normálně makám, fyzicky, tak jak se na zdravého a slušného člověka sluší a patří…“
Takže pokud někdo na světě se nemíní chovat, no nahraďme zde slovo slušně slovem obvykle a hlavně ZDRAVĚ, tak ať se takový nestěžuje kdesi na fóru, že mu trávení (ČI CO) nepracuje správně, protože TO JE PŘECE JASNÉ!!!
Že právě takovým to ale obvykle JASNÉ NENÍ, je ale zase úplně jiný příběh, CHÁPEŠ??? Njn, jenomže to oni MUSÍ začít jen a jen u sebe, jinak si nijak nepomohou, vííš??? 🤦♂️🤦♂️🤦♂️ Zejména když jsou pak přesvědčeni o své správnosti chápání (naučená dogmata atd.) či neomylnosti v tomtéž smyslu, jsou pak tací docela… víš kde, ne? Rozumíš, vůbec? Protože pokud jsi již jednou „naučená“, tak upřímně, já si nemyslím, že mně správně rozumíš, ale… Trpět tím u toho jídla budeš TY, nikoli já. Teď už mně SPRÁVNĚ rozumíš???
TVL, TO JE S VĚTRNÝM MLÝNEM, SE SRAZIT.. 🤷♂️🤷♂️🤷♂️
@zjentek
Ona je celá tvá odpověď (jako častokrát), tak trochen, mimo mísu. My
o voze a ty zas o koze 😛
@zjentek
Jak je videt, je tu vic lidi, kteri nechapou tvoje prispevky a odpovedi, nejsem
sama.
To vysvetluje mnohe!!
| Drap | 3472 | |
| marci1 | 2022 | |
| annas | 2020 | |
| Kepler | 1902 | |
| mosoj | 1778 | |
| da ny | 1591 | |
| zjentek | 1293 | |
| elkon | 1139 | |
| hanulka11 | 1028 | |
| quentos | 963 |
| Děti a zdraví |
| Ženy a zdraví |
| Muži a zdraví |
| Nemoci |
| Fitness |
| Životospráva |
| Ostatní zdraví |