bolak

Jaké je správné pojmenování pro tyto jazykové procedury?

Jak se správně říká jazykovým obměnám, co používáme my co máme špatnou slovní zásobu, kdy místo abychom popsali nějakou věc nebo osobu, tak vzhledem k naší špatný slovní zásobě, kdy si za boha nemůžeme vybavit určitý slovo kterým tu danou osobu chceme popsat, musíme zvolit jiné slovo co nejpodobnější tomu co jsme chtěli původně říct?

Dám několik příkladů z vlastní zkušenosti, chci říct ve větě třeba „telefon“, ale nemůžu si vzpomenout, tak řeknu „kalkulačka“. Totiž my jsme měli na škole jednoho profesora, a ten měl dost podobnej problém, akorát mu teda bylo o 50 víc, ale to je jedno, každopádně vždycky něco vykládal, ale nemohl si vzpomenout, zasek se, a větu už nikdy nedokončil, takže my sme měli sešit o 60 listech na každé stránce bylo cca 20 vět který končily třema tečkama, no, a já když jsem si všim že začínám taky takhle retardovat, tak jsem vymyslel ten fígl že když si nebudu moct vzpomenout, tak řeknu místo toho něco podobnýho co mě jako první napadne, no a kupodivu to nikoho ani zas tak moc nepohoršuje, a navíc mě maj v určitejch kruzích „vtipnýho“, každopádně bych chtěl ale vědět, jestli tohle nahrazování slov má v češtině nějaký pojmenování.

Třeba jsem chtěl říct nedávano …(to slovo jsem si nevybavil doteď, každopádně je to nějaký název pro člověka co zahejbá, a plodí děti do cizích rodin bez vědomí těch „otců“) a místo toho jsem řekl „kukačka“ nebo jsem chtěl říct že kamarád chodil na chemoterapii a že mu vypelichaly vlasy a místo toho jsem řekl že je z něj pameliška nebo u jakýkoliv kulatý věci menších rozměrů, která nevím co je říkám „čudlík“, jednou jsem si dokonce nemohl vzpomenout na slovo dítě, tak jsem řekl „štěně“, což vyvolalo pozdvižení, ale když mluvíte, tak prostě na to slovo máte několik desítek milisekund, a já nechci vypadat hloupě jak ten profesor, tak než abych dělal „eeeeeeeeeeeee“, tak vždycky radši rychle něco řeknu. Má tedy toto nahrazování slov v češtině nějaké vlastní pojmenování?

Nejlepší odpověď
annas

Nedomnívám se, že tvoje příklady souvisejí se špatnou slovní zásobou, ale jde spíš o problém vybavování informací, které jsou uloženy v paměti, ale vytěsnily je informace jiné. Někdy jde o roztržitost, uspěchanost.

Slovo máme na jazyku, ale ne a ne si je vybavit. To je skleróza. Jenže ty nejsi ten případ. . Výraz nahradíš jiným nikoliv doslovným, ale přeneseným na základě podobnosti, alegorie, zjemněním, využitím parafráze, asociací, obrazotvorností. Jsou to tzv." řečové" figury.

Při tvé nterpretaci vzniká legrace, možná je to i jakási „nevážná“ sebeobrana, protože je zábavná, je nenapadnutelná. Takže nakonec se to nějak vyvrbí.

Jiným případem jsou poruchy řeči, ale ty mají jiné příčiny.
Zmiňovaná afázie spíš vzniká při poruchách mozku, např. po mrtvici, ale v takovém případě není dotyčný rychle reagovat a najít náhradní výraz. Stejně tak u amnestické afázii se sice nevybaví slova, ale žádná, nikoliv „náhradní“. ( Význam podle Lékařského slovníku – http://lekarske­.slovniky.cz/le­xikon-pojem/afazie)

Další odpovědi
MK44

Mohlo by jít o parafrázii, anomii nebo amnestickou afázii.

Ale nic si z toho nepodělej. Já to mám taky a říkám tomu … ta … ta nemoc … v hlavě je to … je to nějak vod skla … ;-(

Doplňuji:
Ne od skla. Už jsem si vzpamatoval. Hosip je to!

zjentek

teď jsem to chtěl říct ..jsem to před chvílí věděl úplně přesně, tu proceduru

bolak

MK44: sklokeramická deska