Kelt

Které je nejhlubší místo, pokud se jedná o vodní tok? Řeka, potok, nebo umělé koryto?

Byl tady dotaz na hloubku Amazonky. Já se ptám, které místo na řece, na libovolném vodním toku je nejhlubší. Kde to je a kolik to je? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Dá se odpovědět jen obecně: na vodních tocích je nejhlubší místo pod vodopády, jezy apod., tedy tam, kde je dno nejvíce vymíláno. Čím pomalejší je tok, tím více se uplatňuje sedimentace a hloubka se snižuje. U největších nížinných toků před ústím do moře je dno nakonec zanášeno tak, že se tvoří rozsáhlé delty: Dunaje, Nilu, Amazonky…

Bobek 2

Jako nejhlubší řeka na světě se nejčastěji uvádí Kongo. Tato stránka uvádí hloubku až 230 m: http://www.mo­jeafrika.cz/in­formace-reky-afriky-100025_100560_0 , stejný nebo podobný údaj se traduje i v dalších zdrojích (anglická Wikipedie uvádí jen 220 metrů), ale nenašel jsem údaj, ve kterém přesně místě byla tato hloubka naměřena. Anglická Wikipedie odkazuje na tento článek: https://hydro­acoustics.usgs­.gov/publicati­ons/Measuremen­ts4LowerCongo-6.pdf – zmínka o 220 metrech je na straně 4 v dolní části, a chápu to tak, že to je spíš výsledek nějakých výpočtů (analýz), které by ještě musely být ověřeny přímým měřením. Na straně 6 se pak píše, že hloubky přes 220 metrů byly kajakovým týmem pozorovány pod „jezerem“ Malebo (neumím anglicky natolik, abych si byl jistý, jestli „below“ v tomto případě znamená níže po toku řeky, anebo přímo pod hladinou toho jezera).