Avatar uživatele
Kepler

Jaké je množné číslo od slova ROBOT?

Domnívám se, že pokud by šlo o robot podle Čapkova RUR (umělý člověk, robot Emil), pak by to bylo ROBOTI. Pokud by ale šlo o průmyslový robot (např. v automobilkách), nebo kuchyňský robot, tak ROBOTY. Je to tak správně?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, marci1, Cenobita před 2763 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano, uvažujete správně. Stále se takto rozlišuje, i když jazykovědci nejsou jednotni.

  1. Robot – podobný člověku, který koná lidskou práci, je podle gramatického rodu životný – ti Čapkovi roboti.
  2. Robot – nepodobající se člověku je grramaticky neživotný – např. ty kuchyňské roboty.

--
Ale u robotů strojů je možné se rozhodnout pro tvar roboty i roboti. Důležitá je pak shoda u přívlastku shodného či přísudku.

"Ale pro inteligentní roboty (podobné člověku) se (obvykle ve vědeckofantastické literatuře) dnes běžně používá životné skloňování podle vzoru pán (množné číslo roboti).

Neživotné skloňování se stále používá pro průmyslové a jiné člověku nepodobné roboty (příkladem je tzv. kuchyňský robot).“

Slovník spisovného jazyka českého nás nechává v tom, že kuchyňský robot je neživotný, Slovník spisovné češtiny a ASJC dávají v tomto případě na výběr.
https://facto­ryautomation.cz/ro­boti-nebo-roboty-naucte-se-spravne-sklonovani/

Robot ve významu 1 má uvedené možnosti pravopisu rozdílně. . ASJC dává na výběr – roboti/roboty, SSJC a SSC uvádějí jen jednu možnost pravopisu – roboti.

Je vidět, že ani postup jazykovědců není jednotný.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=ro­bot_1&ref=robot

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Jednoduše bych řekla, že existují 2 možnosti:

  1. rod mužský neživotný: roboty-stroje samostatně vykonávající práci za lidi podle programu
  2. rod mužský životný: roboti-androidi/androidové stroje vzhledem i činností napodobující člověka.

Wikislovník-Robot
A robot Emil, to bylo něco, super. 🙂

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

V každém případě roboti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

unisex je robots 🙂

Čapkovo RUR jsem četl, nevyskytovali se v něm mechaničtí roboti, ale androidi, ve své době muselo být RUR napínavé, z dnešního pohledu má příšerný sloh a děj je divně nekontinuální, asi by to chtělo vidět divadlo, ale raději jsem to neměl číst, úplně se mi Čapek přestal líbit.

Robota Emila jsem v dětství zažil, ale už si nepamatuji děj, taky vycházel kreslený komix Robot Miki – to byl můj velký vzor, „pane můj Jirko“, kniha se dá koupit , Milerovy ilustrace jsou nepřekonatelné, dějové epizody zajímavé a vtipné.

Upravil/a: Cenobita

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
luckykubrt

Roboty se píše jako synonymum více práce. 🙂

Jinak správně:
V 1. pádu to jsou ROBOTI a ve 4. pádu ROBOTY.

Upravil/a: luckykubrt

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
luckykubrt

Tak ono taky záleží v jakém je to pádu. 🙂

před 2763 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

annas, ale také kuchyňští roboti.

před 2763 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Máte pravdu, jsou obě možnosti, stejně jako sněhuláci a sněhuláky, ale kvůli rozlišení přetrvává původní verze, která není špatně.

.

před 2763 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

Myslím, že to je taky podle pádu. Vidím sněhuláky (koho, co – 4. pád), ale sněhulaci něco dělají… stejně jako roboti. Jinak roboty (nářečně „fachám do roboty“) jsou ženského rodu množné číslo. Neřekneme vidím sněhuláci nebo sněhuláky něco dělají. 😉

před 2763 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jo, to je pravda, ale mě zajímá jen to množné číslo.

před 2762 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

No v 1. pádu to jsou ROBOTI a ve 4. pádu ROBOTY.

před 2762 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek