Yeeeeeee

Jaké IP adresy jsou na routeru nastaveny pro WAN a jaké pro LAN?

Dokázal by mi někdo pomoci s tímto?
(mám ještě jeden obrázek, na kterém je zobrazeno jak by to mělo vypadat, ale nevím, kam s ním. Sem se dva obrázky nevešly.)

Nejlepší odpověď
Edison

To vypadá jako domácí úkol… Ty tu neřešíme. Buď studuješ informatiku a jsi schopen si zdroje najít, nebo tomu nerozumíš vůbec a měl bys začít pojmy: Co je WAN, LAN, WLAN a mnoho dalšího. Až tyto pojmy pochopíš, mělo by ti to napovědět, co se kde a jak nastavuje.

Další odpovědi
aliendrone

U LAN buď takové, jaké přidělí DHCP server (přičemž rozsah přidělovaných adres si můžeš obvykle určit či dokonce napevno konkrétní adresu rezervovat pro konkrétní zařízení) nebo si je nastavíš ty sám ručně. U WAN je to složitější, záleží na poskytovateli a podmínkách smlouvy. (např. máš pokud máš sjednanou [zaplacenou] veřejnou IP adresu apod.).

autacek

Jaké adresy? Pro LAN interní, pro WAN externí, mnohdy stačí jedna. Co takhle na toto téma použít wiki? https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/IP_adresa

Yeeeeeee

Já právě někde potřebuji sehnat ty IP adresy toho LAN a WAN a mít výstřižky, ale nevím kde.

Edison

To si přečteš v nastavení routeru. WAN přiděluje výhradně poskytovatel, buďto prostřednictvím svého DHCP, nebo jako pevné, LAN přiděluje buďto svým DHCP podle nastavení rozsahů a masek, nebo jako pevné. Jen vyjímečně se nastavuje IP na klientském zařízení, typicky různá PLC. Routery umožňují zpravidla kombinaci obojího, kde pevná, nebo opakovaně připojovaná zařízení v síti je vhodné nastavit na pevnou IP, hosty pak na automatickou DHCP. Některé routery umožňují nastavit pevné IP mimo přednastavený rozsah DHCP, jiné nikoli. Pokud ano, lze v zásadě sestavit strukturovanou síť, kdy je možno automatické komunikace mezi jednotlivými sítěmi, manuálně to však lze obejít. Sofistikovanější routery uměj i toto blokovat a sítě se neviděj, nebo vyžadují specifická oprávnění.