hanny 2

Jaké -i-,–y- se píše ve slově pošli to dál,když oslovujete ženu?

Já vím na 100%,že se píše -i-,ale kamarádka mi tvrdí opak.Můžete jí to tady někdo odborně vysvětlit?
Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Rozkazovací způsob se tvoří od kmene přítomného Jeden možný způsob tvoření roízkazovacího způsobu je -i ve 2. osobě č. j. Jediná možná – existuje je -i.

Dívko, pošli, jde o 5. pád – tzv. oslovení osoby, ke které mluvíme..

Je to tzv. samostatný větný člen, který při rozboru věty stojí samostatně. Nerozebírá se. Nejde tedy o shodu přísudku s podmětem jako v 1. pádě,

Chlapci psali, dívky psaly atd.

Zapamatovat – 5. p. – dívko, chlapče, pošli – není vyjádřena shoda x 1. p. – dívky poslaly – příčestí minulé – shoda přísudku s popdmětem.

Další odpovědi
Quimby

V „pošli“ ?
Všechna slovesa v přítomném čase mají měkké -i-

gecco

Jde o rozkazovací způsob slovesa, nikoli o minulý čas třetí osoby…
😉
Ta kamarádka pochází z Mongolska???