Vectrao

Jaké i/y se píše: Kašpárkovi/y rolničky

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dvě možnost. Neuvedl jste kontext.

  1. Kašpárek je podst. jméno, takže dám např. KašpárkovI rolničky – jako pánovi.
  2. Kašpárkův, Kašpárkova atd. je přivlastňovací přídavné jméno.

Takže lze si říct – ty rolničky jako ty ženy. Tedy otcovy rolničky = matčiny rolničky.

Líbí se mně Kašoárkovy (ty) rolničky.

Další odpovědi
Hamon

Jak kde. Kasparkovy rolnicky zvoni. Kasparkovi rolnicky slusi.

anonym

Jak kdy…
😉
Pokud jde o podstatné jméno „kašpárek“, je správně -ovi.
Pokud se ale jedná o přídavné jméno přivlastňovací, záleží na tom (předmětu), co ´přivlastňujeme´ a pádu.
Tady si o tom počti – http://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20090309­05-koncovky-ovi-a-ovy .

Jose1f

Já bych na to šel takto.
Čí to jsou rolničky? Kašpárkovy. Tvrdé y.
Komu ty rolničky nesu? Kašpárkovi Měkké i.
S klidem tedy mohu napsat: "Vracím Kašpárkovi jeho (=kašpárkovy) rolničky.

tyrox

Takže vzor by měl být Pán, protože Kašpárek bez Kašpárka ,tak pán bez pána,tedy Pánovy ,takže Kašpárkovy, podlě mě tedy tvrdé

MichalTy

Ypsilon. Rolnička je ženský rod. Můžeš si říct ty rolničky.

Skvirukl

Když v těchto případech nevím, tak použiji následující pomůcku se slovem matka. Čí ty rolničky jsou? Matčiny. U jiných slov to nefunguje, není zřejmé i/y. Každopádně tam bude tvrdé y. Je to taky kvůli významu. S tvrdým y to má v tomto případě význam přivlastňovací. S měkkým i by to bylo, kdyby byl jiný význam (spíš vytrženo z věty): Kašpárkovi rolničky např. někdo dal/…

klerinka

Kašpárkovi/y je přídavné jméno přivlastňovací, tudíž se skloňuje podle vzoru matčinY. Takže ve slovním spojení Kašpárkovy rolničky bude „Y“. 🙂