Meri

Jaké i/y se napíše ve věte: Čitatele a jmenovatele byli/y zkráceni/y.

Nejlepší odpověď
annas

Odpovědi jsou chybné. Tazatel je určitě zmatený.

Jde o podstatná jména neživotná, která patří mezi ty, u nichž lze použít koncovky životné nebo neživotné. Nejde o životnost reálnou, ale gramatickou.

Shoda přísudku s podmětem je podle životného nebo neživotného zakončení podmětu.

Čitatel – ti čitatelÉ x ty čitatelE – takže čitatele byly zkráceny x čitatelé byli zkráceni.

Stejně tak ty jmenovatelE byly zkráceny x ti jmenovatelÉ byli zkráceni.

Podobně – sledě/sledi, ledoborce/ledo­borci, mikrobi/mikroby.
Ty kuchyňské roboty pomáhaly … x Ti chytří roboti sloužili …

Jako vždy je možné ověřit v PČP., kde i u zlomku platí obě možnosti.
„čitatel, -e m (živ./než., 4. j. -l/e/, 1. mn. -é, -e) číslo nad zlomkovou čárou (× jmenovatel)“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C4%8Ditatel

Další odpovědi
Kepler

Já nevím, nejsem Jungmann ani annas, ale čitatelé i jmenovatelé jsou neživotné a tak by to mělo znít Čitatelé a jmenovatelé byli zkráceny. Asi podobný rozdíl jako roboti podle Čapka a průmyslové roboty.

ivzez

Části zlomku jsou neživotné (alespoň pokud vím).
Jaké i/y tedy napíšeš?
_______

Doplňuji:
Vidím, že se Kepler neudržel a napsal odpověď,
tak ho alespoň opravím: … bylY zkráceny.

cochee

Ta věta ale nedává smysl. Čitatel, jmenovatel – to jsou předměty nebo podměty?