JájsemRaibek

Jaké i/y napsat ve slově l_žiny?

Prosím uživatelku anas, aby se neúčastnila odpovědi-protože umí.
Jaké i/y napsat?
Negooglete, napište jaké a hotovo :)

Nejlepší odpověď
anonym

Správně je ližina (s i), množné číslo ližiny.
Ližiny svou formou mohou připomínat lyže. Přesto je jejich jazykový původ rozdílný: lyže převzala čeština koncem 19. století z ruštiny (лыжи) – ty se v českých zemích objevily poprvé v roce 1887.

‚Ližiny‘ byly součástí české slovní zásoby dříve. Jsou zdrobnělinou slova ‚líha‘. Obě formy se objevují se v Jungmannově slovníku z roku 1836, kde označují postranní prkno povozu nebo vodorovně položený podlouhlý kus dřeva na posunování břemen. Zde také hledejme jeho původ – sloveso ‚ležet‘.
Toto slovo je často užíváno v diktátech, učitelé češtiny jej rádi využívají.

Správně je varianta ližiny (ližina). Slovo ližiny pochází ze slova líha (je příbuzné se slovesem líhat).
http://www.na­bla.cz/obsah/ces­tina/clanky/li­zina-nebo-lyzina.php

Další odpovědi
Lamalam

Ližiny, je to starý chyták. Pamatuji si to už od gymplu.

marci1

Ližiny. Často používáno v diktátech. 🙂