rigormortis

Jaké i/y napsat??

ve větě:
Viděl jsem oba druhy v_rů, jak větrného, tak živého.
Prosím i o oddůvodnění odpovědí.
Děkuji.
Doplňuji:
No já se ptám co tam mám napsat, ne kde mám větu použít, nebo co mám dělat a nedělat.
Dokonce vím jaký je rozdím mezi vírem a výrem, ale nevím jak napsat tuto větu.

Nejlepší odpověď
annas

Kdysi v minulosti jste vložila otázky na jazykové slovní hříčky. Můžete se podívat do odkazu.

Které i/y napíšete v příkladech?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-i-y-napisete-v-prikladech

Který v-r vás děsí? Vodní v-r, nebo v-r houkající na blízké věži?

Tato otázka, stejně jako váš příklad, jsou nesprávně formulované – chytáky.. Jde o slova, která jsou rozdílná významově.

Museli bychom jedině napsat: viděl jsem oba druhy vy(i)rů, a to je nesmysl.

Doplňuji:
Viděl jsem oba druhy v_rů, jak větrného, tak živého.

Jak jsem uvedla ve své odpovědi, spojit výr a vír do jednoho slova, nejde.

Musíte napsat každého zvlášť.

Viděl jsem jak větrný vír, tak i živého výra. . Užití podst. jména vír a výr se liší i tvarem 4. p. – vír neživotný x výr životný.

Další odpovědi
anonym

Výr jako pták patří do vyjmenovaných slov, vír jako přírodní jev nikoliv.
Doplňuji:
Z annasiny odpovědi jasně vyplývá, že otázka už tu byla nejen položena, ale i zodpovězena. Každopádně to i/y bude dlouhé.

ponovotny

Ocko ti říká, že slučuješ neslučitelné. Tohle můžeš udělat v mluvené formě a ještě jen v určitém prostředí. Není vír jako Vír, nebo výr.
Doplňuji:
napiš viděl jsem výra a vír a ve víru víry jsem to chtěl napsat jako výíry

Bobík147

Nejde to, ta věta nemá logiku. I to jedno i/y dělá z těch slov úplně něco jiného a nedají se slučovat dohromady kvůli tomu, že se stejně vyslovují.