JájsemRaibek

Jaké doklady doložit FÚ při odpočtu slevy na manžela-ku?

Někde jsem slyšel, že evidenci z ÚP bez podpory, někde doklad z pojišťovny, že je samoplátce, někde však jen čestné prohlášení bez doložení příjmů.
Jaké doklady přiložit k DaP za rok 2017, pokud bych uplatňoval slevu na manželku? Jen to čestné prohlášení manželky?

Nejlepší odpověď
Arne1

Mělo by stačit čestné prohlášení. Pokud se to finančáku nebude líbit, pozve vás k doplnění.

http://www.ipod­nikatel.cz/Da­nove-priznani/recept-jak-zaplatit-na-dani-z-prijmu-v-roce-2016-co-nejmene/Danove-slevy-2016.html

Další odpovědi
ivzez

Záleží na tom, jaké okolnosti u Vaší manželky nastaly.

Pokud byla v evidenci ÚP, bude potřeba doložit dobu evidence v roce 2017.
Domnívám se, že celou, že by nestačilo doložit jenom dobu bez podpory.

Pokud za rok 2017 neměla žádné zdanitelné příjmy,
mohlo (mělo) by stačit její čestné prohlášení.

S požadavkem doložení placení zdravotního pojištění jako OBZP jsem se ještě nesetkala.
Považuji jej za „nestandardní“, protože jako OBZP se u zdravotní pojišťovny může
přihlásit i člověk pracující na DPP → tedy se zdanitelnými příjmy do 10.000 Kč měsíčně.