KristýnaN

Jaké čislo je u podstatného jména: kamení,kameny,ro­dina,ptactvo,ptá­ci, stromořadí? Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním odpověď Syd.

Podst. jména kamení, ptactvo a stromořadí (hromadná podstatná jména) mají pouze tvary jednotného čísla, i když označují více věcí najednou.
Doplňuji:
Syd, vím, ale úmyslně jsem pomnožná podstatná jména neuvedla, protože ta nebyla předmětem otázky.

Další odpovědi
pusinka50

Jsou to tzv. jména pomnožná, viz:

Zdroj: http://www.cesky-jazyk.cz/slovnicek-pojmu/jmena-pomnozna-hromadna-a-latkova/

Sůwa

kameny a ptáci množné číslo
rodina jednotné číslo
kamení, ptactvo a stromořadí hromadné
Doplňuji:
Tak já zas doplním Annas – podstatná jména kalhoty, nůžky (pomnožná)…mají pouze tvar množného čísla i když označjí jednu věc 😁

marťa382

kamení-jednotné
kameny-množné
rodina-jednotné
ptactvo-jednotné
ptáci-množné
stromořadí-jednotné
:)

annas

Syd, omlouvám se, dodatek byl adresovaný uživatelce suwa.

Sůwa

Dík za vysvětlení, to nebylo míněno osobně. Já to napsala jen pro úplnost, protože mladí v tom zřejmě nemají moc jasno a tohle je skvělá pomůcka při určování:
pouze jednotné číslo – hromadná (ptactvo)
pouze množné číslo – pomnožná (kalhoty)
Dá se v tom najít i nějaká mnemotechnika.