Eloška

Jaké činnosti jsou zakázány ve státní přírodní rezervaci?

Jaké činnosti jsou zakázány ve státní přírodní rezervaci ?

Nejlepší odpověď
dědapetr

V národních parcích platí mj. i následující zákazy:
Zákaz odchytu živočichů a sběru rostlin s výjimkou sběru lesních plodů ve 3. a 2. zónách.
Zákaz táboření, rozdělávání ohňů a zneškodňování odpadů mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody. To znamená, že uvedenou činnost nelze provádět mimo veřejná tábořiště a prostory kempů. Požádat o výjimku z uvedeného zákazu lze u správy NP, která je příslušná vydat rozhodnutí.
Zákaz pořádání a organizování hromadných sportovních, turistických a jiných veřejných akcí a provozování vodních sportů mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Vydat rozhodnutí o udělení výjimky je příslušná správa NP.
Zákaz provozování horolezectví a létání na padácích a závěsných kluzácích, jízdy na kolech mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Vydat rozhodnutí o udělení výjimky je příslušné Ministerstvo životního prostředí ČR.
Zákaz pořádat a organizovat hromadné veřejné akce a provozovat vodní sporty mimo vyhrazená místa
Na území I. zóny odstupňované ochrany přírody je zakázáno vstupovat mimo cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody, kromě vlastníků a nájemců pozemků. Vydat rozhodnutí je příslušná správa NP.
Zákaz vyhlídkových letů motorovými vzdušnými dopravními prostředky
Zákaz záměrného rozšiřování geograficky nepůvodních druhů
Zákaz zavádění intenzivních chovů zvěře
Zákaz chemických posypů cest
Zákaz stavby nových dálnic, silnic, železnic, průmyslových staveb, sídelních útvarů

Zdroj: http://www.kct-tabor.cz/gymta/Chra­nenaUzemiCR/Chra­nenaUzemi.htm