dust8

Jaké bývají zdravotní následky po zásahu jedem do očí od kobry? Lze to vůbec přežít, či se trvale oslepne?

Pixabay: https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/07/30/19/28/king-cobra-405623_1280.jpg

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, který druh kobry vás zajímá., i když jed plivající i „obyčejné kobry“ je nebezpečný.

"U velkého predátora, popř. člověka jed vyvolá palčivou bolest a dočasnou nebo trvalou slepotu (při okamžitém léčení slepota obvykle nejpozději po několika dnech mizí), u alergických jedinců i vážnější komplikace a smrt.

Každopádně se doporučuje při setkání s plivající kobrou zavřít oči, pokud se chystá plivnout. Zasažené oči je třeba urychleně vymýt.

Je třeba podotknout, že plivající kobra může uštknout úplně stejně jako kobra „obyčejná“. Aplikace jedu do rány pak sice není tak efektivní, leč na usmrcení člověka bohatě stačí. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Plivaj%C3%AD­c%C3%AD_kobry

Další odpovědi
marci1

Zasažení jedem se projevuje bolestí, konjuktivitidou (zánětem spojivek), někdy i ulceracemi (vředovatěním) rohovky. Hrozí i trvalé oslepnutí. ☹

ivzez

Pochybuji, že byste měl čas, nebo že byste
byl schopen zasáhnout kobru do očí jedem.
Těžko tedy říci, jaké by to pro ni mělo zdravotní následky.

Nepředpokládám ani, že by pro tento účel
u sebe někdo nosil nějaký jed.

(Další chybně formulovaná otázka.)