Kepler

Jaké byly Solženicynovy začátky a za co dostal nobelovku?

Prý se dostal do disentu za tyto verše (neumělý překlad Karla Hynka Bráchy):

„Kdo to tam stojí na rohu ulice, plešatá hlava, placatá čepice?
Kdo se to potácí, kdo to tam zvrací?
To Vladimír Iljič se ze schůze vrací!“

https://pixaba­y.com/cs/photos/ho­lubi-lenin-oblast-pt%C3%A1ci-l%C3%A9to-2108470/

Odpovědi
Emefej

Nobelovku podle mě dostal za Ivana Děnisoviče.

led

Nobelová cena už nie je pôvodným inšpiratívnym ocenením, ale žiaľ, jej udeľovanie už kopiruje politické tlaky jednotlivých veľmocí…
Solženicyn nebol jediný, kto písal kritiku politického zriadenia SSSR, ale udelenie ceny za knihu Jeden deň Ivana Denisoviče, symbolizovalo ocenenie protikomunistických síl v štátoch socialistického tábora. Ak by sa dej tejto knihy odohrával kdesi na území USA, neštekol by po nej ani hladný pes, nieto Komisia na udelenie Nobelovej ceny za literatúru.

istú súvislosť s tým, že práve sovietsky spisovateľ Solženycin dostal Nobelovú cenu za literatúru ( 1970) možno vidieť aj politickej situácii po Auguste 1968, keď bolo treba tvrdo odsúdiť Sovietsky zväz ako vinníka potlačenia rozvíjajúcej sa demokracie v Československu a nasledujúcu kádrovú čistku v československej spoločnosti pod skrytým vedením politbyra KS SSSR (Návrh na Nobelovú cenu sa podáva minimálne 1 rok pred udelením ceny.)

aliendrone

Solženicina chovám v úctě, to byl SKUTEČNÝ DISIDENT, ne jako ti naši „kotelníci“ v čele s "dramaturg"pra­setem, kteří STRAŠLIVĚ trpěli ve svých Mercedesech.

Ve Stalinských lágrach to nebyl žádný med, rozhodně by se nerozčiloval jako Vašík-pašík, kdyby mu v balíku přišly místo Marlborek „jen“ tvrdé Sparty. :)

Navíc na rozdíl od toho našeho prasete psát UMĚL (a to MOC DOBŘE), což mohu potvrdit. (Nečetl jsem sice „Ivana Denisoviče“, za kterého dostal Nobelovku, ale četl jsem „Souostroví Gulag“ – VELMI poučné!)

Tywoe Keplere, to mi řekni jak to, že si ty frky z „tenkrát za“ ještě pamatuješ? Já vím JISTĚ, že ta báseň MÁ pokračování, ale zaboha si na něj nevzpomenu… :(

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Je zajímavé, že se do tebe nikdo neobul, že si to můžeš přece vygooglit…

Emefej

led > mohla byste mi doporučit nějakou dobrou knihu o americkém Gulagu?

led

Pozrite si láskavo americké filmy.

Emefej

Americké filmy mě nezajímají, chci si přečíst knihu od autora, který strávil 8 let v americkém Gulagu a 3 roky ve vyhnanství.

Kepler

V USA žádné gulagy nebyly, ale mírnější pracovní tábory ano. Třeba po napadení USA v Pearl Harboru tam skončila většina japonských Američanů. Zbytek obstaral americký vězeňský systém. Masové to nebylo.

led

Kepler, máte pravdu, masové to nebolo, ale americký väzenský systém nebol a nie je také „leháro“ ako u nás. Je založený rovnako ako bol sovietsky na potlačení osobnosti odsúdených.

Emefej

led > „na potlačení osobnosti odsúdených“, no to je právě ten rozdíl. Přečtěte si Solženicyna, spousta lidí šla do Gulagu bez soudu!

led

Emefej, keby som si Solženicyna neprečítala, nevyjadrovala by som sa k nemu. Na rozdiel od iných „mudrcov“, ktorí len opakujú názory iných.

aliendrone

Emefej>>> To je pravda, ale mohu tě ubezpečit, je v konečném důsledku ti bude ÚPLNĚ FUK, jestli budeš odsouzen na základě rozhodnutí „zvláštní komise“ OSO („trojky“) nebo „řádným soudem“, který je zmanipulovaný a to včetně podvržených „důkazů“. ;) :)