Kelt

Jaké bych měl mít pocity, lítost, zklamání?

Protože vnuk rád chodí na nádraží a dívá se, jak přijede občas vlak a za chvíli odjede, šel jsem tentokrát s ním já. Měli jsme trochu času a protože byla zima, využili jsme toho, že jsme si šli prohlédnout vlak legionářů, sestavený podle 100 let starého modelu a obsahoval některé věci možná původní, psací stroje, nábytek, dokumenty a pod. Promítají tam i film. Může to být zajímavé, ale mně to nic neříká a přitom je to část historie, která souvisela se založením naší republiky před 100 lety. Před rokem 1989 se o těchto věcech nemluvilo, byly jiné osnovy, vyznávaly se jiné hodnoty. Bylo určeno, kdo je a byl dobrý. Možná jsem tak přišel o kus historie, pravdy, ale díky dostupným a přístupným materiálům bych mohl tuto mezeru dohnat. Doufám, že aspoň nastupující generace, která se učí, se doví pravdu. Mohu za to někoho vinit? Jak byste se cítili vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Není nutné mít nějaké pocity dluhu apod. Naše generace je v tom nevinně. Jak známo, historii přepisují vítězové. Ti vítězové jsou už poraženi, tak můžeme doufat, že se dnešní mladá generace dozví pravdu a objektivnější výklad dějin, a to i bez našeho přičinění.

Další odpovědi
aliendrone

No, pokud bys OPRAVDU CHTĚL, tak i za totáče byla možnost se dozvědět o minulosti víc, než se oficiálně prezentovalo. Knihy z první republiky v knihovnách byly (tím myslím KNIHOVNÁCH jako je Národní nebo pražská městská) a především žilo spousty pamětníků [kam se hrabou knihovny] pamatujících nejen 1. republiku, ale dokonce i císařpána! (moje babička např.)

Dnes na tom nejsme ohledně OBJEKTIVNÍ prezentace minulosti o nic lépe, než za totáče, ale to jistě víš sám, protože to pamatuješ. Fascinují mne dnešní mladí, kteří jsou přesvědčení, že za komárů jsme žili polomrtví hlady přinejlepším v zemljankách bez elektřiny a každé ráno se klepali strachem, kdy nám vykopne dveře StB. :(

ivzez

Ani nastupující generace se pravdu nedozví.

Stačí si uvědomit, v čem jste vyrůstal, co jste prožíval v mládí, …
a porovnat s tím, co se o tehdejší době říká a píše dnes.

Říká se, že nic není jen černé nebo jenom bílé. To platí i o historii a současnosti.